Video içeriği ve sosyal satış, 2022 ve sonrası için popüler sosyal medya platformlarında en trend olan yeni özelliklerdir.  TikTok'un yükselişiyle birlikte video ve Livestream her zamankinden daha popüler hale geldi.  Gerçekten de Instagram, 2020'de birçok sosyal medya uzmanının TikTok'un video alanındaki hakimiyetine karşı koyma girişimi olarak gördüğü Reels'i başlattı. Sosyal satış, Facebook'un Mayıs 2020'de kendi ağı genelinde Shops'u başlatmasından bu yana trend oldu. Markalar artık e-ticaret web siteleri gibi sosyal medyayı kullanabilir ve satın alınacak ürünleri doğrudan platform üzerinden yükleyebilir.

Bu yeni sosyal medya trendleri neden bu kadar etkili?

Video söz konusu olduğunda, araştırmalar görsel-işitsel içeriğin görsel-işitsel olmayan gönderilerden 40 kat daha fazla paylaşıldığını gösteriyor.  Ve video, en çok tıklanan reklam türüdür ve metin ve yalnızca resim reklamlardan daha iyi etkileşim alır.  Tüketicilerin %80'i satın almayı düşünürken içeriği okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor.  Bunun gibi istatistiklerle, tüketicilerin videoyla daha fazla etkileşime girdiğini ve böylece pazarlamacıların kampanyaları planlarken bunu kendi avantajlarına kullanabileceklerini görmek çok açık.  Hatta bazı sosyal medya uzmanları, videoların dönüşümleri %30'a kadar artırabileceğini iddia ediyor.

Sosyal satış için pazar araştırması, tüketicilerin %87'sinin sosyal medyanın satın alma kararları vermelerine yardımcı olduğuna inandığını gösteriyor.  Tipik olarak tüketiciler, bir şirketin web sitesinde satın almaya devam etmeden önce, incelemelere ve içeriğe bakarak ürünleri sosyal medya aracılığıyla araştırırdı.  Facebook ve Instagram gibi platformlardaki yeni alışveriş işlevleriyle tüketiciler, ürünleri doğrudan platform üzerinden satın alabilirler.  Bu, daha kolay ve daha akıcı bir müşteri yolculuğu sağlar ve bu da dönüşümleri artırır.  Çin'de istatistikler, Z kuşağı tüketicilerinin %70'inin doğrudan sosyal medya üzerinden alışveriş yaptığını gösteriyor.

Yeni sosyal medya trendlerini işletmenize nasıl uygulayabilirsiniz?

Yüksek teknolojili kameralar ve akıllı editörler olsa da, gerçekten akıllı telefonu olan herkes sosyal medya için video kaydedebilir.  Pazarlamacılar, videolar oluşturmak için her zaman yeşil olan içeriği yeniden kullanabilir ve etkileşimi artırmak için Hikayeler, Makaralar ve Yaşamlardan yararlanabilir.  Sosyal medya ekipleri, en iyi içerik türlerini ve en iyi sonuçları elde etmek için günün hangi saatlerinde yayınlanacağını belirlemek için kitle verilerini analiz etmelidir.  Ve tüm kanallarda olmaya çalışmak gibi yaygın bir hatadan kaçının ve bunun yerine kitleniz tarafından en çok kullanılan platformlara odaklanın.  Sosyal satış için pazarlama ekipleri, mağazaları yapılandırmak ve ürünlerini satılık olarak yüklemek için hesap ayarlarına gitmelidir.

Yapay Zeka (AI)-Artificial İntelligence Nedir?

AI, makinelerin ve bilgisayarların karar verme ve konuşma tanıma gibi insan zekası gerektiren görevleri üstlendiği yerdir.  Pazarlama ve reklamcılıkta AI, müşterinin satış döngüsündeki bir sonraki adımını tahmin etmek için geçmiş satış ve pazarlama verilerinden yararlanır.  Bu, pazarlamacıların müşteri yolculuğunu optimize etmesine, süreçteki zayıf noktaları ve boşlukları iyileştirmesine olanak tanır.

AI, pazarlamacılara başlık ve metin oluşturma, logo tasarımları ve e-posta bülteni oluşturma gibi yaratıcı görevlerde  yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılıyor. Bu görevlerin nasıl etkin bir şekilde gerçekleştirileceğini "öğrenmek" ve ilgili içeriği oluşturmak için geçmiş müşteri etkileşimlerinden elde edilen verileri analiz eder.

Bu gönderide daha önce tartıştığımız gibi, yapay zeka, kişiselleştirilmiş içerik ve sohbet robotları gibi yeni dijital pazarlama trendlerinin arkasındaki itici teknolojidir.  Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradaki bu yazıda okuyabilirsiniz.

Neden bu kadar etkili?

Basitçe söylemek gerekirse, AI, pazarlamacıların insanlardan çok daha fazla müşteri verisini analiz etmesine, yorumlamasına ve anlamasına olanak tanır.  Bu, ekiplerin hedef kitlelerinin nasıl davrandığını çok daha iyi anlamalarını sağlar.  Pazarlamacılar, bir müşterinin bir sonraki hareketini tahmin etmek için bu verileri kullanarak, daha fazla hedeflenmiş erişime sahip yeni kampanyalar oluşturabilir ve bu da dönüşümleri ve yatırım getirisini artırır.  Danışmanlık firması PwC tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, CMO'ların (Chief Marketing Officer) %72'sinin yapay zekayı "önemli bir avantaj" olarak gördüğünü tespit etti.

Yapay zeka ve otomasyon, pazarlama ekiplerinin optimizasyon ve stratejiye odaklanmasını sağlayan tekrarlayan ve zaman alan görevlerin üstesinden gelir.

İşinizde yapay zeka nasıl uygulanır?

Bugünlerde pazarlamayla ilgili en popüler yazılım, AI'dan yararlanıyor, bu nedenle onu uygulamak, işletmeniz için doğru aracı benimseme durumudur.  Ve bu, firmanızın amaç ve hedeflerine bağlıdır.  Chatbot yazılımı, AI destekli PPC kampanyaları ve AI içerik oluşturma araçlarının tümü, 2022’de kullanılan yaygın pazarlama yazılımı örnekleridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97

banner98

banner99