Öne Çıkanlar RECEP TAYİP ERDOĞAN tarım ekonomi AKKUYU HANGİ CAMİLER YAKILDI

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANLARI SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Haber: Metin KEYKUBAT

Mersin Gayrimenkul Değerleme Uzmanları adına açıklamada bulunan Gülçin Barbaros Ak Sektör gereği özel şirketlerde kadrolu veya yüklenici (çözüm ortağı) olarak işleri yürütmekte ve bu konuda inşaat sektörüne, bankaların kredi tahsis birimlerine, kamunun çeşitli kurumlarına hizmet vererek kişi, kurum ve kamunun olası hak kayıplarını önleme amaçlı gayrimenkul değerleme (ekspertiz)hizmeti sunduklarını ifade etti. Ak, "Kısaca bizler ismimizde gayrimenkul geçtiği nedeniyle sanıldığı gibi emlakçı ya da komisyoncu değiliz. Bankalar ve vatandaşlar arasında kredi kullanımı, ticari işlerle ilgili tarafların hakkını gözeterek rapor düzenleyen halk arasında eksper olarak adlandırılan emekçi çalışanlarız.Eksperler olarak piyasada çeşitli özel, tüzel ve kamusal alanlarda iş yükümüz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak bankacılık sektöründe ekspertiz aşamasında görev aldığımız aşikardır. Mesleğimiz gereği kişi, kurum ve kuruluşların teminatları, alım satımları gibi alanlarında değer konusunda bağımsız olarak tarafların güvenliğini sağlamaktayız." dedi.

'ZAM ORANINI KABUL ETMİYORUZ'

 "İşimizi seviyoruz. İşimizi her zaman bağımsız, tarafsız ve objektif olarak icra ettik ve edeceğiz. Ancak bugünkü toplanma nedenimiz olan ekonomik koşullar başarımızı olumsuz etkilemektedir" diyen Ak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "23 Temmuz’da Resmî Gazetede açıklanan Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesindeki artış, ülkemizdeki yükselen enflasyon koşullarının çok altında kalarak biz Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarını ekonomik olarak zor durumda bırakmıştır. Mevcut piyasada akaryakıt, gıda ve kira fiyatlarında yaşanan artışlar dikkate alındığında belirlenen asgari ücret yol, yemek ve diğer masraflarımızı karşılamamaktadır. Bu nedenle sektörümüzde uzun yıllar çalışmış birçok uzman arkadaşımız geçimini sağlamak için başka sektörlere yönelmekte olup sektörde gerekli yeterliliği sağlayacak uzmanlarda yetersizlik yaşanmaya başlamıştır. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak, iklim ve arazi koşulları yanı sıra zaman zaman tehdit-taciz olayları ve çalışma saatlerimizin de artırılması gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktayız. Yaşadığımız ekonomik sıkıntı ile beraber meslekte çalışanlarımızın huzuru, motivasyonu ve sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Biz gayrimenkul ve finans sisteminin içerisinde kilit rol almaktayız. Bizim düzenlendiğimiz raporlara göre kredi kullanımı, gayrimenkul teminatı ve değer tespiti yapılmakta olup bu durum bankalar, resmî kurumlar, firmalar ve şahıslar arasında güvenli bir köprü oluşturmaktadır. Ama son dönemlerde yaşadığımız olumsuz gelişmeler, Gayrimenkul ve finans sistemindeki önemimizi kaybetmemize sebep olmaktadır. 2022 Ocak Ayı için belirlenen Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesindekibedel, temmuz ayı sonu itibariyle revize edilerek %29.3 oranında artırılması ilgili kurum ve makamlarca belirlenmiştir.Ancak, son 1 yıl içerisinde asgari ücrete %92, akaryakıt ve kira giderlerine yaklaşık %300 oranında zam yapılmış olup güncel enflasyon oranı %79.89 olarak açıklanmıştır. Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesine yapılan zam bu oranların çok altında kaldığı görülmektedir. Bu hesaplamada yapılan hataların en kısa sürede giderilmesi yönünde adımların atılmasını beklemekte ve aleyhimize olan mevcut bedel oranının ivedilikle revize edilmesini talep etmekteyiz. Sonuç itibariyle bizler Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak tarifeye yapılan zam oranını kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

'TALEPLERİNİ SIRALADILAR'

Ak son olarak taleplerini şöyle sıraladı: "Sektörde yoğun olarak iş aldığımız en düşük Konut Değerleme Bedelinin yenilenmesini, diğer kalemlerde de düzenlemeye gidilmesini ve enflasyon artışı ile uyumlu hale getirilmesini. Yol ücretlerinineksperlerin gideri olmamasının sağlanması, yani il ve mesafe kısıtlaması olmaksızın, rapor ücretine ek olarak 0,15 x Km x Benzin litreücreti olarak belirlenmesini. Çalışma ve mesai saatleri gibi Özlük haklarımızın insani koşullar göz önünde bulundurularak belirli bir standarda bağlanmasını. Bütün haklarımızın korunmasına yönelik meslek kanununun çıkarılmasını talep ediyoruz. Bunlar acil ve öncelikli taleplerimiz olup, sistemde emeğimizin sömürülmesine hizmet eden ve bunu sistematik hale getiren tüm uygulamalara karşı mücadele etme kararlılığındayız. Başta Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nden ve Gayrimenkul Değerleme Şirketleri’ndentaleplerimiz konusunda duyarlılık ve destek bekliyoruz. Bu konuda ilgili makam ve bakanlıklara da duyurumuzu ilan edeceğimizi belirterek yukarıda beyan ettiğimiz taleplerimize sahipçıkacağımızı ve haklarımızdan ödün vermeyeceğimizi ilan ediyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.