Öne Çıkanlar MERSİN toroslar bakım RECEP TAYİP ERDOĞAN GÜMRÜK

Haber-Sen Ankara Şubesi, üyelerine yönelik ‘’antidemokratik uygulamalara’’ ilişkin basın toplantısı düzenledi

HABER: Hüsamettin TANRIKULU

PTT YANLIŞ POLİTİKALAR UYGULUYOR

Toplantıda konuşan Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, “Emekçilerin hakları ve sendikal haklarımız için, meşru ve fiili mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. PTT Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü politikaların yanlış olduğu ve bu yanlışlardan vazgeçilmesi çağrısı yapan Balcan, talepleri şöyle sıraladı:

“* 7201 sayılı Tebligat Yasasının gereği yerine getirilsin, hukuk kurallarına riayet edilsin.

* 2018 yılından itibaren durdurulan personel alımı bir an önce yapılsın.

* 2014 yılından beri görevde yükselme sınavı açılmayarak kendi yandaşlarına ve sarı sendikanın yöneticilerine kadro verme hukuksuzluğuna son verilsin, bir an önce görevde yükselme sınavı açılsın.

* Parçalı personel yapısına, performansa dayalı, esnek çalışmaya, angaryaya, sayı dayatmasına son verilsin.

* Kurum içi ve kurum dışından liyakatsiz, iş bilmez kişilerin üst düzey kadrolara atanmasına son verilsin.

* Usulsüzlük, yolsuzluk sonucu ortaya çıkan zararlar incelensin, kurum şeffaf bir denetim mekanizması ile denetlensin.

* Sendikal ayrımcılık yapan kontrolör ve müfettişler derhal görevden el çektirilsin.”

TALEBE KARŞI SÜRGÜN

Bu taleplerde bulunduğu için sendika üye ve yöneticilerinin sürgün edildiğini ifade eden Balcan, bir süredir yaptıkları yürüyüş ve açıklamaların ardından PTT’nin üyelerini yine sürgün ettiğini söyledi. Balcan, “30 Eylül 2022 tarihinde ‘hizmet gereği’ gerekçesi ile yine üyelerimizi İzmir, Ankara, Trabzon, Mersin illerinden Hakkari, Bitlis, Erzurum, Ağrı, Mardin illerine hukuksuz bir şekilde sürgünlere imza atmıştır. Hizmet gereğinin ne olduğu konusunda bir açıklaması olmayan PTT yönetimi, kanunlara uygunluk, ayrımcılığın önlenmesi, ölçülülük, yetkinin kötüye kullanılmaması, eşitlik, tarafsızlık, dürüstlük, nezaket, şeffaflık, hesap verilebilirlik, haklı beklentiye uygunluk, kazanılmış hakların korunması, kararların gerekçeli olması gibi iyi yönetim ilkelerine aykırı işlem tesis etmiştir” bilgilerini verdi.

‘PTT YÖNETİCİLERİ SUÇ İŞLİYOR’

PTT’de yaşanan hukuksuzlukları, liyakatsiz atamaları, haksız kazançları, hak kayıplarını dile getirdikleri için PTT yönetimi ve atamalara imza atan yöneticilerin suç işlediğini söyleyen Balcan, “Sürgünlerle bizi cezalandırdıklarını, sendikal mücadelemizi engelleyeceklerini sananlar yanılıyorlar. Emekçilerin hakları ve sendikal haklarımız için, meşru ve fiili mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Haber-Sen olarak hangi sendikanın üyesi olursa olsun, tüm kamu emekçilerini insanca yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için birleşmeye, ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

‘MÜCADELEMİZİ ENGELLEYEMEYECEKLER’

Sürgünün çağ dışı bir yöntem olduğunu belirten KESK Eşbaşkanı Bozgeyik ise, “Özellikle tüm bu baskı sürgün uygulamaları hem sendikamız Haber-Sen’in hem de KESK’in bu baskılara, sürgünlere anti-demokratik uygulamalara çalışma hakkımıza, örgütlenme hakkımıza, toplu iş sözleşme hakkımıza yönelik yürütmüş olduğumuz mücadeleyi engelleyemeyeceklerdir” şeklinde konuştu.

Basın ve ifade özgürlüğünün Anayasa ile güvence altında olduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Beko da, “Suçu işleyen aslında sürgünlere giden PTT çalışanları değil Anayasayı ihlal eden PTT yöneticileridir” ifadelerini kullandı.

Son 5-6 yıllık iktidarın Türkiye’ye antidemokratik yönetim tarzını reva gördüğünü belirten HDP Milletvekili Abdullah Koç, “Anayasayı tanımama, uluslararası sözleşmeleri tanımama ve demokratik dünya liginden maalesef düşme olmuştur. Türkiye halklarına reva gördükleri pozisyon bu” diye kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97