Öne Çıkanlar MERSİN toroslar bakım RECEP TAYİP ERDOĞAN GÜMRÜK

KUMKUYU MARİNAYI KİM(LER)  KOLLUYOR ?

Mersin'in Erdemli Kumkuyu Yat Limanı Geçici Deniz Hudut Kapısı Mülki İdare Amiri Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu başkanlığında; İlçe Jandarma Komutanı Erhan Erdoğan, İlçe Emniyet Müdürü Ali Kemal Arda, Erdemli İlçe Sağlık Müdürü Selim Mirza Loğlaroğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığından SG Teğmen Selamet Tarakçı, Mersin Gümrük Müdürü Tayfun Şahin, Mersin Bölge Liman Başkanlığından Ramazan Tokmak ve North Sea Mahşe Yat Limanı Marina Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş. Müdürü Hanife Ekşi'nin katılımıyla Erdemli Kaymakamlığı Toplantı Salonunda, "Kumkuyu Yat Limanı Güvenlik Komisyonu Toplantısı" gerçekleştirildi.

TÜM FATURALARI KESİYOR

Bahsi geçen yeni şirketin ünvanında her ne kadar “yat ve liman” geçmekte ise de şirketin iştigal konusunu içeren amaç ve konu başlıklı 3. Maddesinde "Yat ve Limanı ve Marina" ile ilgili tek bir ibare yer almaz iken, ünvanda nedense "Yat Limanı Marina" kelimeleri bulunmamakta olup, Ankara Ticaret Odası'nın buna nasıl izin verdiği de ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Bu ünvan benzerliğinden yararlanılarak marinalardan elde edilen gelirlere ise, bu isim benzerliği olan yeni şirket fatura kesmekte ve marina ihalesini kazanan şirketse, devlete marina gelirlerinden ve bağlama ücretlerinden gelen paraları, yeni şirket üzerinden tahsil ederek devletin alması gereken meblağların adeta üzerine yattığı görülüyor. Sözleşme gereği brüt gelirin %1’ini milli emlakın alması gerekirken, tüm hasılatlar bu yeni şirket üzerinden tahsil edilmekte, vinç, tekne-çekme atma, tekne bağlama, kira vs gibi tüm gelirlerden gelecek paralar kaçırılarak, milli emlaka ödenmemekle birlikte, çekek alanında kiraya verilen dükkanların tamamının geliri de bu yeni şirket adına fatura edilmekte. Her iki şirketin banka kayıtları, ticari defterleri ve faturaları ve post cihazları incelendiğinde bu husus net olarak ortaya çıkmakta. Kısaca, marina işini alan eski şirket devlete yükümlü iken, devletle ve marinayla hiçbir organik veya hizmet bağı olmayan ve ne büyük tesadüftür ki neredeyse aynı ünvana sahip bu yeni şirketin, marinaya ilişkin tüm faturaları kesmekte olduğu tespit ediliyor.

ŞİKAYET VAR GEREĞİ YOK

Devletle olan sözleşmenin İşletme Faaliyetlerinde Alt Yüklenici Kullanımı ile ilgili olan 34. Maddesinde yazılı olan hiçbir hizmeti yapmayan bu yeni şirket, hasılatı alarak milli emlakın alması gereken payı hülle yolu ile yok etmekte olup, yok olan kayıpların ait olduğu yer ise, Ulaştırma Bakanlığı ve Liman'ın kayıpları olarak görülmekte. Özellikle devlet bankası olan Şekerbank’tan kullanılan krediler de ödenmeyip, bunun yanı sıra da kurulan ikinci şirketin, zaten zararda olduğundan, gelen meblağlar bu zarardan mahsup edilerek ayrıca devlete verilmesi gereken gelir vergilerinden de kaçınılmakta olduğu şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Milli emlak hasılat bedelinden kendisine düşeni de alamadığı bir başka ortaya çıkan gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Sadece milli emlaka kira ödenmekle kalmayıp, geçtiğimiz senelerde yapılan yüzer plastik iskeler ile diğer beton iskelelerinin hiçbirinin ruhsatının bulunmamakta olduğu bu yer, hala ruhsatsız olarak kullanılıyor. Yanlış yapılan mendirekle ilgili düzeltme kararı olmasına rağmen bu da yapılmamış ve defalarca şikayet ve ihbar olmasına rağmen, ortaya çıkan acı tabloda, bu şirkete hiçbir yaptırımın uygulanmıyor oluşu oluyor. Sorulması gereken sorular; bütün bunlardan Mersin Liman Başkanlığı'nın, Ulaştırma Bakanlığı'nın, Milli Emlak Müdürlüğü'nün, şirketin merkez vergi dairesinin ve yeni kurulan şirketin vergi dairesi olan Ankara’nın da haberi varken, bu şirketi kim ve ne için kollamaktadır? Defalarca müfettiş istenilmesine rağmen, müfettiş niçin gelmemiştir? Şekerbank takibe geçmesine rağmen, takipler neden sonuçlandırılmamıştır? Nihayetinde, devlete olan yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen, hangi sebeple bu marinanın sözleşmesi iptal edilmemiştir? Marinanın işletmecisi "NORTH M SEA" olmasına rağmen, geçen hafta yapılan Marina güvenlik toplantısına, Marinayı temsilen yetkisiz şirket (yeni şirket) "NORTH SEA MAHŞE" hangi sıfatla katılmıştır?

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97