Öne Çıkanlar NGS festival RECEP TAYİP ERDOĞAN eğitim DOLU

YENİŞEHİR’DE ‘EK ÖDENEK’ KABUL EDİLDİ

HABER: ELİF KURTTAŞ

Yenişehir Belediyesi Haziran ayı 2.birleşimde, 2022 Mali Yılı Bütçesine "Ek Ödenek" verilmesi ile ilgili teklife ait Plan ve Bütçe Komisyonu, Ekonomik Hayatın Geliştirilmesi Komisyonu ile Proje Geliştirme, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu ortak raporu görüşüldü.

Yenişehir Belediyesi 2022 yılı bütçesi 281 milyon Türk Lirası olarak meclise sunulmuş ve kabul edilmişti. Sene başından beri yüksek enflasyonun getirdiği yük ile Yenişehir Belediyesi, kabul edilen bütçenin yanı sıra yeni bir ek ödeneği komisyonların olumlu rapor vermesi ile meclisten geçerek kabul edildi.

“ZORUNLU BİR DURUM”

‘Ek Ödenek’ teklifi ile ilgili oylama öncesinde konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Evet arkadaşlar içinde bulunduğumuz ekonomik tablonun neredeyse bütün kurumlara zorunlu kıldığı bir durum ile karşı karşıyayız. İkinci bir bütçe çalışılması yapıldı. İkinci altı ayda bu bütçeyi kullanmak durumundayız çünkü bugün geçmiş dönemlerde 2 milyon teklif aldığımız işi şimdilerde 7 ile 8 milyon gibi bir rakamlara yaptıramıyor hatta teklif alamıyoruz. Çünkü ihaleyi almakla bitirmek arasındaki süreçte neyle karşı karşıya kalacaklarını bilmiyorlar. Bizim tabi hizmet alanı olduğu için özellikle yakıt giderleri çok etkiliyor. Onun dışında personel giderleri çok önemli bir kalem , enflasyon çok ciddi rakamlarda olduğunu düşünüyoruz dolayısıyla bu şartlarda yeni bir bütçe yaptık bunu sizlerin onayınıza sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“KOMİSYON RAPORU”

‘Ek Ödenek’ teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu, Ekonomik Hayatın Geliştirilmesi Komisyonu ile Proje Geliştirme, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonuna havale edilmesinden sonra, teklif komisyonlarda görüşüldü. Komisyon kararı mecliste okunarak, “ Teklifin Komisyonlarımızca incelenmesi sonrasında 5393 sayılı belediye kanunun 18. maddesi b fıkrası ile, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37.maddesi uyarınca aşağıda belirtilen düzeltme ve değişiklikler yapılarak diğer kalemin illerden geldiği şekli ile gelir ek ödeneğin 115 milyon 796 bin Türk lirası, gider ek ödeneğin 115 milyon 796 bin Türk lirası olarak kabulüne oy birliği ile karar verilmiştir.”

“ÖDENEK KALEMLERİ

Daha sonrasında idarenin tekliflerine karşı komisyonca uygun görülen teklifler okundu, “ Merkezi İdare Vergi Gelirlerinden Alınan Paylar, idarenin teklifi 63 milyon 196 Bin Türk Lirası,  komisyonca uygun görülen 71 milyon Türk Lirası. Konutlara ait bina inşaat harcı, idarenin teklifi 16 milyon Türk Lirası, komisyonca uygun görülen 23 milyon 796 bin Türk Lirası. İş yerlerine ait bina inşaat harcı, idarenin teklifi 7 milyon Türk Lirası, komisyonca uygun görülen teklif 9 milyon Türk Lirası.   Defter Hizmet Müdürlüğü, idarenin teklifi 4 milyon 500 bin Türk Lirası, komisyonca uygun görülen 5 milyon 500 bin Türk Lirası. Fen İşleri Yol Yapım Giderleri, idarenin teklifi 30 milyon Türk Lirası,  komisyonca uygun görülen 27 milyon milyon Türk Lirası. Muhtarlık İşleri Müdürlüğü Temsil Ağırlama tören giderleri, idarenin teklifi 400 bin Türk Lirası, komisyonca uygun görülen sıfır. İşletme ve İştirakler Müdürlüğü, diğer alımlar idarenin teklifi sıfır, komisyonca uygun görülen 10 milyon Türk Lirası. Mali Hizmetler Müdürlüğü, yedek ödenek idarenin teklifi sıfır, komisyonca uygun görülen 10 milyon Türk Lirası.”

Komisyon raporunun okunmasından sonra oy yapıldı ve oy birliği teklif kabul edildi.

Anahtar Kelimeler:
MERSİNYenişehirEködenek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97

banner98

banner99