Öne Çıkanlar NGS festival RECEP TAYİP ERDOĞAN eğitim DOLU

BAKANLIK DİRETİYOR  HALK DİRENİYOR

HABER: ELİF KURTTAŞ

Mersin Limanı’nın genişletilmesi kapsamında “20 ve 21 No’lu Rıhtımların Uzatılması” projesi için bakanlık tarafından duyurulan ‘Halkın Katılım Toplantısı’ tarih verilmesine rağmen yer ve saat olmadığı için kamuoyunda eleştirilere maruz kalmıştı. Önceki gün, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından, ‘Halkın Katılım Toplantısı’nın’ yer ve saat bildirimi yapıldı.

HALKI BİLGİLENDİRMEK VE GÖRÜŞ ALMAK

Mersin Uluslararası Liman İşletmesi Kurumsal İnsan Kaynakları ve Kamu İlişkileri ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün ortak imzasının olduğu tutanakta şu ifadeler yer aldı, “ÇED, sürecine Halkın Katılımı Toplantısı, Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Mersin Uluslararası Limanı içerisinde Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından ‘Mersin Limanı 20 ve 21 No’lu Rıhtımların Uzatılması’ projesinin yapılması planlanmaktadır. Söz konusu proje için ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereği aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır. Halkımıza saygı ile duyurulur.” ifadesi yer aldı.

“ÇEVRESEL OTOKRASİ”

‘Halkın Katılım Toplantısı’ ile ilgili gazetemize konuşan Çevre Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, Mersin ile ilgili alınacak her karar doğrudan kentin tüm dinamiklerini de ilgilendirdiğini belirterek, “Özellikle de karar kamuoyunda yoğun endişe ve tepki dalgası uyandırıyorsa bu konuda çok daha hassas davranmak gerekiyor. Fakat gündemimizde olan Mersin Limanı rıhtım genişletme projesinde bu hassasiyete dair herhangi bir emare göremiyoruz. Aksine ben yaptım oldu anlayışının bir örneğiyle daha karşı karşıyayız. Yani burada resmen bir “çevre hakkı” ihlali yaşıyoruz. Dünyanın tartıştığı “çevresel demokrasi” anlayışı, şu an bizde “çevresel otokrasi” şeklinde işliyor.” ifadesini kullandı.

MERSİNLİLER SALONUN DIŞINDAN MI SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞACAKLAR?

Daha öncesinde, ÇED dosyasına yönelik Halkın Katılım Toplantısıyla alakalı yalnızca tarih paylaşıldığını, yer ve saat bilgisinin paylaşma gereği dahi duyulmadığını belirten Sıdalı, “Şimdi ise yer ve tarih paylaşımı için yasal sürenin son günü nihayet yer ve saati paylaştı. Toplantının yapılacağı yer olarak ise MTSO Konferans Salonu seçildi. Tüm Mersin’i doğrudan ilgilendiren, karasal ve denizel yaşama etkileri yoğun bir şekilde tartışılan böyle önemli bir projenin Halkın Katılımı Toplantısının bu kadar küçük bir salonda yapılmasının amacını merak ediyoruz. Oraya kaç kişi sığabilecek? Görüşlerini ifade etmek isteyen, raporla alakalı yorum sunmak isteyen Mersinliler salonun dışından mı seslerini duyurmaya çalışacaklar?” açıklamasını yaptı.

“BİZ MERSİN’E YAPILAN YATIRIMLARI HER ZAMAN DESTEKLEDİK”

Bunun adının yangından mal kaçırmak olduğunu ifade eden Sıdalı, “Seçim yılında halkın desteğini almadan alınan kararların seçim sonrasında sorgulanacağını herkes hesaba katmalı. Halkın iradesine ve çevreye karşı hiçbir karar sürdürebilir olmaz. Biz Mersin’e yapılan yatırımları her zaman destekledik, hep söylüyoruz biz projelere karşı değiliz.  Ancak bu yatırımlar Mersinlilere ve doğamıza rağmen değil Mersinlilerle ve doğaya saygı çerçevesinde ilerlemeli. MIP tarafından yapılan açıklamalarda projenin çevre duyarlılığının Avrupa standartlarına ulaştığına ve “Çevre Dostu Proje” statüsü kazandığına dair beyanlar okuduk. Eğer projelerinin çevreye ve doğaya duyarlı olduğunu düşünüyorlarsa toplantıyı vatandaştan kaçırırcasına yapmaya çalışmak neden?” dedi.

“ENDİŞELERİNİ GİDERECEK ADIMLARIN İNATLA ATILMADIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ”

Yapılması gerekenin daha şeffaf, daha katılımcı ve akıllardaki soruları giderici bir ÇED süreci geçirmek olduğunu söyleyen Sıdalı, “Ancak mevcut tabloda Mersinlilerin endişelerini giderecek adımların inatla atılmadığına şahit oluyor, Halkın Katılımı Toplantısının da bir oldubittiye getirilmesinden endişe duyuyoruz. Bu sebeple toplantının daha geniş bir salona alınarak kentin tüm paydaşlarının katkı sağlayabileceği bir ortamda gerçekleşmesini ve projenin ne kadar “çevre dostu” olduğunun şeffaflıkla açıklanması gerekliliğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU PLANLANMIŞ VE ÇEVRE DOSTU YATIRIMLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Son olarak şunları kaydeden Sıdalı, “MIP mevcut kapasitesini hatta son dönemde tartışmalara sebep olan genişleme projeleriyle dahi kentimizin ulaşabileceği yük potansiyeline yanıt veremeyecek durumda. Bölgemizde ve ülkemizde deniz ticaretimizi ve coğrafi potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmamızı sağlayacak doğru planlanmış ve çevre dostu yatırımlara ihtiyacımız var.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

‘Halkın Katılım Toplantısı’ Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına ait Konferans Salonunda 5 Temmuz 2022 tarihinde saat 14.00’da yapılacak.

HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner90

banner98

banner99