‘İklim Eğitimi Ve Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin 2. Adımı Atıldı

‘İklim Eğitimi Ve Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin 2. Adımı Atıldı
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Almanya’nın Oberhausen Belediyesi arasında imzalanan ve açılış toplantısı geçtiğimiz şubat ayında Mersin’de yapılan ‘İklim Eğitimi ve İklim Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin ikinci adımı, Oberhausen’a yapılan teknik gezi ile gerçekleştirildi.

Kardeş şehir Almanya'nın Oberhausen kentine düzenlenen teknik geziye Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Özdemir, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Kemal Zorlu, İklim ve Çevre Bilim Merkezi Şube Müdürü Onur Sevin, İklim ve Çevre Bilim Merkezi Şefi ve Kimya Mühendisi Özge Karaer, Proje Sorunlusu ve Çevre Mühendisi Şeyda Töp ile Proje Sorumlusu Cansu Nisa Özgökçeler katıldı.

Atık yönetimi ve yeşillendirme konusunda önemli bilgiler edinildi
Yürütülen proje kapsamında yapılan teknik gezide ekip, Oberhausen Gündem Ofisi ve GMVA Atık Yakma Tesisinde incelemelerde bulundu. Atık Yakma Tesisinde atık ayrıştırma süreçlerine dair detaylı bilgi alan ekip, saha dışındaki dış cephe yeşillendirme projesini de inceledi. Ekip, Bahnhofstrae Projesi ile çevre ve iklim eğitimi için hayata geçirilen ‘LEALI' projesi hakkında da bilgi aldı.
Fraunhofer Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen çalıştaya da katılarak, Klimaneutrales Oberhausen STK ağı ile şehir ve STK'lar arasındaki işbirliği konusunda fikir alışverişinde bulunan ekip, Rathaus Oberhausen Meclis Odasında iş birliği için imzaları da atarak projeyi resmileştirdi. İklim, çevre, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik konusunda önemli kazanımların edinildiği ve iş birliğinin güçlendirildiği gezi sonunda, projeye dair atılacak yeni adımlar da konuşuldu.

‘İklim Eğitimi ve İklim Diyaloğu Güçlendirme Projesi' nedir?
‘İklim Eğitimi ve İklim Diyaloğu Güçlendirme Projesi', Mersin ve Oberhausen kardeş belediyeleri arasında iklim iletişiminin geliştirilmesi ve iklim eğitimi hizmetlerinin iyileştirilmesi için tecrübe paylaşımlarının yapıldığı bir proje.

Haberle ilgili daha fazlası: