Başkan Seçer, Öğrencilerin Yarışma Heyecanına Ortak Oldu

Başkan Seçer, Öğrencilerin Yarışma Heyecanına Ortak Oldu
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri arasında düzenlenen Bilgi Yarışması’na katılarak öğrencilerin yarışma heyecanına ortak oldu.

Yüzlerce öğrencinin izlediği ve 14 kurs merkezinden 42 yarışmacının katıldığı yarışmanın birincisi Eski Ömerli Şubesi oldu. Yarışma öncesi öğrencilere seslenen Başkan Seçer, “Umutlu olun, hayal kurun, geleceğe umutla bakın, birbirinizi sevin, sayın, yardımcı olun, hayatın en güzelliklerini yaşayın” diye konuştu.

Çocuklara ve gençlere öğüt vermek yerine, hizmetlerle yanında olmayı ve yol göstermeyi tercih ettiklerini söyleyen Seçer, hayata geçirdikleri her hizmetin özellikle çocuklar ve gençler için olduğunu vurguladı. Seçer, “Her şey sizler için. Herkesin ortak kaygısı siz çocuklarımızsınız. Bizler sizlerin üzerine titriyoruz. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, temiz bir çevre, huzurlu, güvenli bir toplum için gayret sarf ediyoruz” dedi.

Mersin’deki gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği okuma salonlarına büyük bir ilgi olduğunu belirten Seçer, okuma salonlarının sayısının artacağı müjdesini vererek, “Çocuklarımız daha temiz, daha sıhhi, daha sıcak ortamda derslerine çalışsın istiyoruz” diye konuştu.  Mersin’in barış, kardeşlik, mutluluk, huzur kenti olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, yönetimde oldukları sürece bu anlayışın devam edeceğini belirtti.

Mersin’de bir İklim ve Çevre Bilim Merkezi yapacakları müjdesini de veren Seçer, “Haziran ayı gibi Planetaryum kısmı bitecek. Orada üç boyutlu uzay yolculuğuna çıkabileceksiniz. Daha sonraki aşaması da kısa sürede tamamlanacak. Orada 150’ye yakın deneyi yapma imkânı sunacağız. Ben de heyecanla bekliyorum, çok beğeneceğinize eminim” diye konuştu

“Eğitim insanlık demek, insanlığın ta kendisi demek”

Yarışma öncesi gençlere seslenen Seçer, “O kadar enerjiniz yüksek, o kadar güzelsiniz ki benim de enerjimi yükselttiniz. Çalışma şevkimi artırdınız. Hep böyle olun. Umutlu olun, hayal kurun, geleceğe umutla bakın, birbirinizi sevin, sayın, yardımcı olun, hayatın en güzelliklerini yaşayın. Sizler adına söyleyeceğim en iyi dilekler bunlar ama sizlerin geleceğini hazırlayan,  ülkemizin, insanlığın daha da gelişmesi için çalışan, çaba saf eden biz yöneticilerin dilekten, temenniden öte de yapması gerekenler var. Birincisi de eğitim” dedi.

Eğitimin büyük bir resim olduğunu ifade eden Seçer, öğrencilerin; öğretimin yanında kendilerini eğitebilmelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, “Eğitim yoksa gerisi boştur. Eğitim varsa huzur, barış, sevgi, kardeşlik, bilim, ilim, irfan, gelişme ve refah vardır. Onun için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlayalım; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’. İlimin peşinden gideceğiz. Öğreneceğiz, kendimizi eğiteceğiz. Eğitim daha büyük bir resim. Öğreniriz; matematiği, kimyayı, fiziği, formülleri, coğrafyayı, tarihi öğreniriz ama eğitim bunların çok ötesinde. Eğitim insanlık demek, insanlığın ta kendisi demek, bir arada yaşama kültürü demek. Sizin gibi olmayanlara saygı duymak demek. Eğitim; nezaket demek, büyüklerini saymak demek, vatan sevgisi demek. Öğreneceğiz, kendimizi çok daha iyi eğiteceğiz ve bize sunulan bu enstrümanlardan da faydalanacağız” diye konuştu.

“Bizim yaptığımız her hizmet, her yatırım sizin paranız”

Seçer, çocuklar ve gençlere öğüt vermek yerine, hizmetlerle yanında olmayı ve yol göstermeyi tercih ettiklerini sözlerine ekleyerek, “Büyüklerin küçüklerine çok öğüt vermesini istemiyorum. Sadece başlıklar verip gerisini çocuklara bırakmak lazım. Böyle saatlerce öğüt vermek de açıkçası hoşuma gitmiyor ama en azından burası Mersin. Belediye Başkanı olarak burası benim sorumluluk alanım. Görevim, yetkim dahilinde Mersin’de eğitime, öğretime nasıl katkı verebilirim diye düşünmek, bunun çalışmasını yapmak, bunu hayata geçirmek benim idari bir görevim. Siyasetçi, yönetici halkın karşısına çıkıyor. ‘Ben sizin adınıza görev yapmak istiyorum. Sizin adınıza bütçeyi kullanmak istiyorum’ diyor. Demokrasi de budur. Bundan bin yıl önce İngiltere’de ilk yeşeren demokrasinin temeli de budur; kamunun kaynaklarını, halkın kaynaklarını kullanma yetkisi, demokrasi ondan sonra şekilleniyor. Çünkü bizim yaptığımız her işlem, eylem, hizmet, yatırım unutmayın sizin paranız, sizin kaynağınız. Biz sorumluyuz. Siyasetçilerin çok afra tafra yaptığına, kesesinden veriyormuş gibi hizmetlerini anlattığına sakın kanmayın. Zaten o bizim görevimiz. Biz sizin karşınızda bağırmak, çağırmak öfke kusmak, büyüklük taslamak değil, son derece mütevazi olmak zorundayız. Siyasetçi olarak halkın karşısında da haddimize bilmek zorundayız. Bunu unutmayın” ifadelerine yer verdi.

“Hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz”

Yarışma için; ‘Gayet centilmence geçecek çok eminim’ diyen Başkan Seçer, “Daha sakin olan kazanacak. Aslında hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz, sorulan sorulara yanıt verecek birikimdesiniz hiçbir şüphem yok ama burada en soğukkanlı olan, ‘heyecanlandım, unuttum’ demeyen yarışmayı kazanacak bu kadar. Onun için de sıralamaya girmezseniz sakın üzülmeyin, hiç üzülmeyin. O an heyecan yapmışsınızdır, soruların yanıtlarını hatırlayamamışsınızdır” dedi.

 

“Bilim ve teknoloji atölyelerinden çok önemli katkı alabilirsiniz”

Tarsus’ta bulunan Kadın ve Çocuk Bilim Atölyesi gibi merkezlerin sayısını artıracaklarını ifade eden Başkan Seçer, çocuklara bu merkezden faydalanmalarını önererek, “Bilim ve teknoloji atölyeleri; bunu duymayanlarınız duysun. Şu anda örneğin Tarsus’ta matematik evimiz var. Orada robotik kodlamalar yapılıyor. Diğer bölgelerde de açılacak onun hazırlığını yapıyorlar. Çok önemli katkı alabilirsiniz” dedi.

“Her şey sizler için”

Mersin’de bir İklim ve Çevre Bilim Merkezi yapacakları müjdesini de veren Başkan Seçer, “Haziran ayı gibi Planetaryum kısmı bitecek. Orada üç boyutlu uzay yolculuğuna çıkabileceksiniz. Daha sonraki aşaması da kısa sürede tamamlanacak. Orada 150’ye yakın deneyi yapma imkânı sunacağız. Ben de heyecanla bekliyorum, bir an önce bitirelim, çocuklarımızla beraber açalım orayı ve faaliyetler başlasın. Çok beğeneceğinize eminim” diye konuştu. Hizmete sundukları her şeyin çocuklar ve gençler için olduğunu vurgulayan Seçer, “Her şey sizler için. Herkesin ortak kaygısı siz çocuklarımızsınız. Sizler olmazsanız bizlerin yaşama nedeni olmaz. Bizler sizlerin üzerinize titriyoruz. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, temiz bir çevre, huzurlu, güvenli bir toplum için gayret sarf ediyoruz. Sizlerin iyi bir eğitim alması için gayret sarf ediyoruz. Bizlerin sizlere bırakacağı mirasın da daha sonra sizlerin bize kötü söz söylemenize gerek olmayan miraslar olması için gayret ediyoruz. Nasıl ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere laik, demokratik bir cumhuriyet, eğitimin, bilimin öncelendiği bir ülke bıraktıysa ve biz onu ve mücadele arkadaşlarını şimdi sevgiyle saygıyla yâd ediyorsak, bize düşen de onun izinden gitmek, açtığı yolda gösterdiğin hedefe yürümek, ülkemize katkı sunmaktır” dedi. Mersin’in barış, kardeşlik, mutluluk, huzur kenti olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Seçer, yönetimde oldukları sürece bu anlayışın devam edeceğini belirtti.

Yarışmanın sonucunda soruları yanıtlayan Eski Ömerli ve Bozyazı şubeleri yedek soruları da aynı yanıtlayarak beraberliği sürdürdü. Kura çekimiyle sonuçlanan yarışmanın birincisi Eski Ömerli Şubesi olurken, Bozyazı Şubesi ikinci ve Aydıncık Şubesi üçüncülük elde etti. Yarışmada birincilik elde eden öğrencilere tablet hediye edilirken; ikinci olanlara bluetooth kulaklık ve üçüncü olan öğrencilere de powerbank verildi.

Haberle ilgili daha fazlası: