Toplumsal kurallara uymak gerçek özgürlük için gereklidir. Irkına, rengine, sosyal durumuna göre her insanın bir takım hakları ve özgürlükleri vardır. Seyahat etme, çalışma, harcama, inanç ve düşünce özgürlüğü gibi. Herkes istediği gibi düşünme, bir dine inanma veya dinin emirlerini yerine getirip getirmeme özgürlüğüne sahiptir. İslam insanlara zorla bir inancı benimsetmeye şiddetle karşı çıkar. Dinde zorlama yoktur.”( Bakara suresi, 256)

İslam, herkesin aklını kullanarak gerçeği ve doğruyu bulmasını ister ve taklidi yasaklar. Dini kanunlarda taassubun oluşmasında dini bilginin getirisi en önemli etkendir. Bilgi insanı herhangi bir konuda doğru tarafta sevk eder. Doğru bilgiye sahip insan da o konuda ortaya atılabilecek yanlış görüşleri kabullenmez. Bilgisiz insan ise çevresinden duyduğu her şeyi doğru zanneder. Yeterli bilgiye sahip olduğunu zannettiği için de belli bir araştırma yapmaz ve bilgilerinin doğruluğun sınama gereğini duymaz. Bu durum insanı taassub sahibi yapar. Araştırmaya dayanmayan, taklit yoluyla öğrenilen bilgilerin doğru olma olasılıkları azdır. Taklit yoluyla elde edilen bilgilere göre, hareket etmek zamanla kişiyi taassub sahibi yapar. Yetersiz ve taklide dayanana dini bilgi, başkalarının yönlendirmesine muhtaç kalır. Dinin özünde olmayan, temeli yanlışa dayanan bilgi yanlış olan örf, adet ve geleneklerin kutsallaştırılmasına neden olur.

Hurafe ve batıl inançlar taklit sunucu ortaya çıkmıştır. Hiç bir dini ve bilimsel ölçütü esas almadan başkasından taklit edilerek alınan bilgiler dinde yozlaşmayı ortaya çıkarmıştır. Ağaçlara bez parçalarının bağlanarak dilekler tutulması, türbelerde mum yakılması... Bunlar gibi bir çok yanlış uygumla bağnazlık tarih boyunca çeşitli şekillerde ortaya çıkmıştır.

Cahiliye dönemi Arapları, Atalarımızdan böyle gördük ve  böyle yapıyoruz.” (Bakara suresi, 170) derler. Kız çocuklarını hor görenler ile günümüzde kız çocuklarının okutulmasına karşı çıkan, kadınların toplum hayatına katkıda bulunmasını yadırgayan kimselerin arasında zaman ve mekandan başka bir fark yoktur. Bu gibi bağnazlıkta ve yozlaşmaktan kurtulmanın yolu sağlıklı,  bilimsel ve dini eğitimdir...

Selâmetle kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.