“Merhamet masum olduğu için her kalbe misafir olmaz..”

                                                                            İbn Haldun

İnsanı insan yapan hiç kuşkusu merhamettir.  Çünkü bir insanı güzelleştiren en önemli özelliktir. İnsan doğası gereği hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor. Aklına, fikrine hiç getirmiyor. Modern çağ dediğimiz bu yüzyılda ise, insanın etrafı teknoloji ile kuşatılmış halde.  Teknolojinin bize sunduğu nimetler çok önemlidir. Ama olumsuz yönleri de bir o kadar fazladır. İnsanın ruhunu en çok tahrip eden şey, ne yazık ki teknolojidir. Dört bir yanı bu nedenli teknoloji ile kuşatılan insanın ilk kopacağı yer gerçekliktir.

Merhamet sözlüklerde “bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü” olarak tanımlanmaktadır.  Deneysel terminolojide kullanılan terimlerden biridir. Deneysel görüşe göre merhamet, insan ruhunun “Dünya Okulu’nda edinmesi gereken temel ruhsal yeteneklerden biridir.”  İnsanlarda merhamet duygusunun yumuşaklık olduğu görüşü hakimdir.   Ama merhametin ‘yumuşaklık’ göstergesi olarak algılanması yanlıştır. Zira belki de ancak güçlü ya da hayatından ve kendinden emin insanlar karşılıksız dağıtacak kadar merhamete sahiptirler.

Gerçeklikten kopan insanın algısı kendisiyle sınırlı kaldığı ileri sürülmektedir. Acılara duyarsızlaşır. Farklı insanların başlarına gelen olumsuz durumları başkaların sorunları olduğunu görmeye başlar.  Kendisinin başına o olayların geleceğini düşünemez.  İnsanın başına gelmediği zaman gerçekliğin farkına varamaz.  Merhamet insanın gerçekliğini korumasının en güçlü yanlarından biridir.  Burada sunni bir merhametten söz etmiyorum. Sunni merhamet içinde yaşadığımız çağda başka insanların başına gelenleri görmek kısa süreli bir merhamet içerisine girip o insanla empati kurduğunu düşünmektir.  Ancak o an geçtikten sonra o duyguyu yitirmiştir. Artık olumsuz bir duygu his etmez. Bu da sunni merhmettir.  Merhamet insanın kendisine olan öz saygısıdır.  İnsanın olmazsa olmazıdır. Kalbi ile bağını koparan insan tehlikeli zararlı ve sinsi bir yaratığa dönüşür. O insandan her şeye ve herkese zarar gelir

Ne yazık ki insanın duygularını yitirdiği bir dönemde yaşıyoruz.  Yaşlı insanları acımasızca dövenler,  hayvanlara işkence edip akla ve vicdana sığmayan işkenceler yapanlar, günümüzde aile saadetlerini bozmaya kadar varan inat ve gurur duygusu uğruna arka sıra koşanlarla dolu. İnsan böylesi insanları gördükçe insanı hasretlere daha bir sıkı sarılması gerektiğini düşünüyor. Sürekli bir kenara çekilip olanı biteni eleştirmek sahte kahramanlık yapmaktan başak bir şey değildir.  Bir yerde kötülük/hata görüyorsak, onu düzeltmek için elimizden geleni yapmalıyız.  Bir insan bir yerde zor durumdaysa onun ihtiyacını elimizden ne geliyorsa karşılamayı bilmeliyiz.  Her insan kendi merhametini yaşarsa bu dünya daha güzel bir hal alabilirdi.  Merhametsizliği onarmak kolay değildir. Ancak imkansızda değildir.  Her insan bir merhamet savaşçısı, herkes merhamet için koştuğunda ve değeri birbirine ulaştırırsa dünya daha bir ferah hale gelir.

 İslâm bilimlerinin bütün dallarından, tabiî ve sosyal bilimlere kadar, çağına ulaşan her konuda önemli tahlillerde bulunmuş, Tarih Felsefesi ve Sosyoloji konuları ilgi alanı olan  İbn Haldun  Mukaddime ve sosyal olay ve olguların tipleşmiş ve modelleşmiş görüşü yer alan “İlm-i Umran” (sosyal ve dini düzeni, örfleri ve inançları) kitabında şöyle der: “  Merhamet masum olduğu için her kalbe misafir olmaz..”  İbn Haldun’un cümlesinde anlaşılıyor ki;  merhameti olmayan bir insanın akıl ile kalp bağlantısı yoktur demektir. 

Hollandalı Ünlü sinema sanatçısı Audrey Hepburn ise, şöyle der  “İnsanı makyajdan, pahalı kıyafetlerden daha çok güzelleştiren merhamet, empati, nezakettir.” 

Merhameti ve insanı duyguları olmayan bir insana ne kadar gerçekleri göstermek isterseniz isteyin karşınızda o gerçeği görmek istemeyen birisi veya birileri var ise; onlara hiç bir şey gösteremezsiniz. Çünkü anlatılan ve gösterilen her şey kendilerine karşı bir tehdit olarak algılayacakladır. Böylelikle söylenen her söz boşa çıkacaktır. Bu durum vaz geçmeyi gerektirecek neden değildir. Her ne kadar zor olsa da hiçbir şey imkânsız değildir. Unutmamalısın ki;

“Kalbin temiz olduğu için merhamet senin kalbe misafir olur..”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.