banner141
Öne Çıkanlar kış maaş kılıçtaroğlu KIZKALESİ Gülen

“Akdenizliye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü açılsın”

Akdeniz ilçesinde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun tarım ve hayvancılıkla geçinmesine rağmen tarıma ayrılan 40 milyon TL’nin pandemi nedeniyle başka işler için harcandığı ortaya çıktı. Tarımın ve hayvancılığın gelişmesi için “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü” kurulması gerektiğini vurgulayan EMEP’li Akdeniz Belediyesi Meclis Üyesi Halil Kara, Akdeniz Belediyesi’nin tarıma yönelik etkin bir faaliyet gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. 

“Akdenizliye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü açılsın”

Emek Partili (EMEP) Akdeniz Belediyesi Meclis Üyesi Halil Kara, 300 bin dekar alana sahip olan ve 65 mahallenin 40 mahallesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaş olmasına rağmen belediyenin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü olmamasını gündeme getirdi.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk birleşimi; Mustafa Gültak Başkanlığında gerçekleşti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Meclis’e sunulan çeşitli önergeler okunmasıyla sürdü. Meclise EMEP’li Akdeniz Belediyesi Meclis Üyesi Halil Kara’nın “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü” önergesi damga vurdu.

Akdenizli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun geçimini tarım ve hayvancılık ile sürdürdüğünü gözler önüne seren Kara, 65 mahallesi olan Akdeniz’in 40 mahallesinde yaşayan vatandaşların tarım ve hayvancılık ile geçindiğini ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü sayesinde kalkınmasını istedi.

“AKDENİZLİNİN ELİNDEKİ TARIMA SAHİP ÇIKILMALI”

Akdeniz Belediyesi’nin tarıma yönelik bir faaliyeti olması gerektiğini vurgulayan Kara, “Tarıma 40 milyon TL bütçe ayrıldı ama pandemi neden gösterilerek bu para tarıma kullanılmadı. Birçok çalışma Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü üzerinden yapılıyor. Bunun yanı sıra da stratejik planda tarım ve hayvancılıkla ilgili çok fazla madde olmasına rağmen bu çalışmalar Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne sevk edilmiş durumda. Etkin bir çalışma yapılmalı ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmalı. Ama bu müdürlük etkin çalışacak insanlardan oluşmalı ve sorumluluklar tam anlamıyla yerine getirilmeli. Akdenizlinin elindeki tarıma sahip çıkılmalı” sözlerine yer verdi.

TARIM DA HAYVANCILIK DA AKDENİZ’DE BOL

Büyük bir araştırma yapan Kara’nın önergesi şu şekilde;

“300 bin dekar yüzölçümü, 65 mahallesi bulunan Akdeniz ilçemizin 40 mahallesinde tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Tarım açısından baktığımızda; 61 bin dekarda narenciye, 41 bin dekarda örtü altı sebzecilik, 14 bin dekarda meyvecilik, 12 bin dekarda bağcılık, 2 bin 500 dekarda zeytincilik, 2 bin dekarda açık sebzecilik, 2 bin dekarda buğday, bin 500 dekarda muz, 600 dekarda süs bitkileri, 500 dekarda yem bitkileri olmak üzere; 137 bin 100 dekarında tarımsal faaliyet yürütülmektedir.

Hayvancılık açısından baktığımızda ise; 11 bin büyük baş hayvan, 70 bin küçükbaş hayvan, 1 milyon 750 bin kanatlı hayvan, 20 bin arı kovanı bulunmaktadır. Avlanma sezonunda aylık ortalama 500-550 ton balık avlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri toplamı açısından baktığımızda, ilçe yüzölçümünün yarısından fazlasında bu faaliyetler yürütülmektedir.

Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke Ve Standartlarına Dair Yönetmelik’in

EK-1: Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Tasnif Cetvellerinde İlçemiz, C-14 Grubunda Yer Alan Belediyeler İçerisindedir. Buna göre; (III) Sayılı liste: diğer müdürler (B, C, D ve F1 GRUPLARI) KADRO UNVANLARI listesinde 62 müdürlük belirlenmiş, ilçe belediyelerinin durumlarına göre bu müdürlükler içerisinden belirleme yapıları sağlanmıştır. Belediyemiz bu müdürlüklerden 22’sini belirlemiş, iş ve işlemlerini bu müdürlükler aracılığı ile yürütmektedir. Ayrıca,5393 Sayılı Belediye Kanunu, Meclisin Görev ve Yetkileri başlıklı 18. Maddesi, l)  bendi ‘Norm kadro çerçevesinde belediyenin ve bağlı kuruluşlarının kadrolarının ihdas, iptal ve değiştirilmesine karar vermek.’ maddesini düzenlemiştir.

“BİRİME İHTİYAÇ DUYULDUĞU DA ORTADADIR”

Tabi ki, alışıldık olan, belediye yönetiminin yani idarenin icra organı olarak, birimlerin kurulması-kaldırılması ve birleştirilmesi konusunu meclise getirmesi ve meclisten onay almasıdır.  Ancak, tarımsal etüt ve projeler hazırlamak, bitkisel üretim, hayvansal üretim, tarım ürünleri işleme ve gıda üretim hizmetleri gibi işlerin yürütülmesi için bir birime ihtiyaç duyulduğu da ortadadır. Ülkemizi ve dünyamızı kökten sarsan pandemi ve yine ülkemiz ve dünyamızın içinde bulunduğu; iklim krizi, susuzluk, kuraklık ve gıdaya olan ihtiyaç da göstermiştir ki; tarım başat sektörlerden biridir. Belediyemizin de bu duruma uygun konumlanması ilçemizde tarımın gelişmesi ve desteklenmesi açısından uygun olacaktır.

Belediyemizde, yukarıda sayısal verileri verilen tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmesi, örgütlenmesi, rehberlik yapılması, yardımcı olunması, ayrıca belediyemizin 2020-2024 yılı stratejik plan ve buna uygun hazırlanan performans programında;

TARIM VE HAYVANCILIK PARK BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLULUĞUNDA

{ Amaç 1: Hedef 1.3: bölümünde bulunan; Gül Festivali, Karaduvar Balıkçılık Festivali, Kazanlı Biber Festivali, Esenli Üzüm Festivali faaliyetleri, Kültür ve sosyal işler müdürlüğü sorumluluğunda,

Amaç 3: Hedef 3.1: bölümünde bulunan; Kompost üretimi ve biyogaz enerji tesisi kurulması projesi, Uygun Arazilerde Güneş Enerjisi Projesi, Sıcak su kuyu sondaj açılması projesi, Güneş Enerjili Sera Yapımı Projesi, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü sorumluluğunda, Amaç3: Hedef H3.5 bölümünde bulunan, Tip Çiftlik Projeleri (Kaçak yapılaşmayı önleyip ruhsatı hazır),Meraların ıslahı, Uygulamalı Tarım, Hayvancılık ve Deniz Ürünleri Atölyesi Projesi, Toprak Analizi Laboratuvarı, Çiftçiliği Özendirme ve Geliştirme Projeleri, Organik Tarım Eğitimleri, Örtü Altı Tarım Eğitimleri, Tropik Bitki Yetiştiriciliği ( Papaya, Ejder meyvesi, muz/Akdeniz’e özgü meyve ),Fide Yetiştiriciliği, Koyun, Keçi, Tavuk/Keklik, Arıcılık (Narenciye balı), Balık (Lagos, sardalye) yetiştiriciliği, Üniversite, Tarım Ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak eğitimler düzenlemek, Hibe Destekli Sürdürülebilir Tarım ve Hayvancılık Projeleri (Solucan Gübresi Tesisi, Kurutma Tesisi, Paketleme Tesisi, Soğuk Hava Depoları), İşbirliği projeleriyle süt işleme tesisleri ve halk süt satış noktaları, Tarım ve Hayvancılık Kooperatiflerinin Desteklenmesi, Köy Fidan Projesi, Park Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğunda} yapılması gereken faaliyetler olarak belirtilmiştir.

Yukarıda da görüldüğü gibi, Tarım, hayvancılık ve gıdaya ilişkin amaç-hedef ve etkinlikleri planlama, örgütleme, düzenleme için bir birim veya müdürlük bulunmamaktadır. Burada bulunan ve daha da çoğaltılabilecek faaliyetlerin büyük çoğunluğu aslında belediyemizde bulunması gereken ve (III) SAYILI LİSTE de belirtilen müdürlükler içinde bulunan, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü sorumluluğunda yapılacak faaliyetlerdir.

Kısacası, belirtilen ve eklenebilecek faaliyetlerin yürütülmesi için Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulmasının olumlu bir adım olacağı düşüncesindeyim. Buna uygun bir düzenleme yapılması talebimdir. Bu anlamda önergemin gündeme alınmasını, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda değerlendirilerek meclisimiz tarafından karar altına alınmasını, kabul edilmesini arz ederim.”

Önerge komisyonlara devredildi ve bir sonraki meclis toplantısında gündeme getirilecek.

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158