banner141
Öne Çıkanlar kış maaş kılıçtaroğlu KIZKALESİ Gülen

Desteksiz kapanma emekçiyi ve yoksulu vurdu

Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında 3 haftalık tam kapanma uygulanma kararının ardından günlük yevmiye ile çalışan emekçiler, dükkanı kapanan esnaf, geçim derdine düşen vatandaşın 18 günü nasıl geçireceği gündeme geldi. İşyeri zorunlu kapanan emekçiler "Tam kapanma gerekliydi ama destekler nerede?" diye sordu. ESOB Başkanı Dinçer: “Hiçbir sosyal destek yok. İnsanlar nasıl geçinecek bilmiyorum, ‘ölün’ diyorlar herhalde” Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Abdülselam Kutlu, mevsimlik tarım işçilerinin 18 gün boyunca işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 haftalık tam kapanma uygulanacağını duyurmasının ardından gözler günlük yevmiyeli çalışan emekçilerin yaşam koşullarına döndü. Günlük yevmiye ile çalışan emekçiler kapanma kararını doğru bulurken, esnafa ve işsiz kalanların ailelerine destek açıklanmamasına tepki gösterdi.

Desteksiz kapanma emekçiyi ve yoksulu vurdu

Pandeminin başından beri beklenen ‘Tam Kapanma’ haberi, 1 yıl sonra büyük eleştiriler ile geldi. Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgınına dair yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçilecek.

Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek. Yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavların erteleneceği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelge ile; yasaktan kimlerin muaf olduğu, hangi iş yerlerinin açık olduğu ve seyahat izinlerinin nasıl yapılacağı gibi açıklamalar verilirken, ‘Destekler nerede?’ sorusu merak konusu oldu.

-MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ 18 GÜNLÜK AÇLIK İLE KARŞI KARŞIYA

Pandeminin başından itibaren en az kurallara uyabilen ve büyük risk altında olan mevsimlik tarım işçilerine özel önlemler alınması için çağrı yapan Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Abdülselam Kutlu, mevsimlik tarım işçilerinin 18 gün boyunca işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. İşçilerin yasaklardan muaf olmasına rağmen araçların yolcu taşıma kapasitelerinin yeni genelge ile yeniden yüzde 50’ye indiğine değinen Kutlu, “Araçlar yüzde 50’ye indirildiği için mevsimlik tarım işçileri bu kapanmada çok büyük etkilenecekler. İşverenler ile 2 servise çıkarılması konusunda görüşmeler yapacağız ama bakalım neler olacak? Onlar da emniyet ile görüşecek ama neler olacağı belli değil” dedi.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ İÇİN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Önlemlerin acilen alınması çağrısı yapan Kutlu, “Mevsimlik tarım işçileri çalışmaya devam edecek ama araç sağlanmazsa 18 gün evlerinde kalacaklar ve bir gelirleri olmayacak. Yerel dinamiklerin, işverenler ve işçi temsilcileri ile bir araya gelmeleri lazım ve mevsimlik tarım işçilerinin hayati riskine karşı önlem almaları gerekir. Bu önlemler alınmazsa ne kadar kapanma yapılırsa yapılsın vakaların önünü alamayız. Genç nüfus olabilir ama virüs mutasyona uğradı ve bulaş oranı 2 katına çıktı. Gençleri etkilemese bile risk grubunda olanları etkiliyor” dedi.

“GİDERLERİ NEREDEN ÖDEYECEĞİZ?”

Mersin’de 60 bin esnafın sadece 10 binin açık olduğuna dikkat çeken Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Dinçer, “Bugün kentimizde 60 bin esnaf ve sanatkar var. Küçük ölçekli gıda işletmeleri hariç diğerleri kapanıyor. Yani 10 bin esnaf açıksa 50 bini kapalı. İnsanlar çok zor durumda. Elektrik, su, kira, vergiler, işçiler, yerel idarelere yükümlülükler durmuyor. Ama dükkan kapalı. Bu giderleri nereden ödeyeceğiz?” diye sordu.

17 günlük sürenin esnaf için çok uzun bir süre olduğunu kaydeden Başkan Dinçer, “İnsan sağlığından daha önemli bir şey yok tabii. Ama en azından esnaf sanatkar böyle bir tam kapanmayla karşı karşıya kalırken en azından devletimiz tarafından bir nebze de olsa desteklenmeyi bekliyorlardı. Ancak son çıkan kararda herhangi bir destek kararı çıkmadı maalesef. Daha önce 3 ay kadar bir gelir desteği verilmişti. Bununla beraber bir kira desteği verildi ama esnafımızın tamamı bunu kullanamamıştı. Ama en azından böyle bir süreçte insan sağlığına katkı sunmak adına bütün gelirinden, ekmeğinden vazgeçen esnaf böyle bir fedakarlık yaparken devletimiz tarafından da en azından bu insanlara şefkat elinin uzatılıp desteklenmesi gerektiği düşünüyorum. Bu beklenti esnaflarımızın tamamında vardı. İnsanlar gerçekten zor durumda. Biz üzerimize düşeni yine yapacağız. Biz fedakarlık yapacağız. Ama umarım devlet yetkililerimizde esnafın bu fedakarlıklarını görür ve yardım eli uzatır” dedi.

İŞÇİLER FABRİKALARA KAPATILDI

Kapatmaya bir tepki de Dev Tekstil Çukurova Temsilciliği’nden geldi. Sosyal medyada paylaşım yaparak yetkililere seslenen Dev Tekstil Temsilcileri, “Çalışmayana destek yok, çalışana Covid çok. Tam kapanma herkesin insanca yaşamasını sağlayacak koşulları yaratmakla mümkündür. Bunun için yüzde birlik zengin sınıfın lüks harcamalarını kısması bile yeterlidir. Birazda zenginler kemer sıkmalıdır. Hayatın sürmesi için zorunlu olan yerler dışında tüm üretim alanlarında çarklar durmalıdır. Üretimin olması gereken gıda ve sağlık ürünleri vb. kritik yerlerde ise öncelikle stoklar tüketilmeli, işçilere ücretli izin verilmelidir. Üretim yapılmaya başlandığında ise servis sayısı yarı yarıya düşürülmeli, çalışan sayısı sadece üretimi sağlayacak şekilde ayarlanmalı, patronların kar amacı değil, insanların sağlığı gözetilmelidir. Tüm bunlarla birlikte herkesin durumu gözetilerek ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek maddi destek sağlanmalıdır. Hiç bir mağduriyet yaşanmamalıdır. Aşılamaya hız verilmelidir. Kapanma süresi aşısız kimse kalmayacak şekilde tamamlanmalıdır” diye çağrı yaptı.

“KAPANMA KARARI TÜM TARAFLAR İLE VERİLMELİYDİ”

Yasakların kısa bir süre öncesinde haber verilmesinin iş dünyasının hazırlık yapmasına engel olduğuna değinen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise, sosyal medyada şu ifadelerle kapanmaya eleştiri getirdi;

“Her şeyden önemlisi sağlık elbette. Daha büyük felaketlerin önüne geçmek için böyle tam kapanmalar kuralları net şekilde açıklanarak uygulanabilir. Ama kapanma kararından önce özellikle bu tam kapanma istisnasına giremeyen sektörlere verilecek destekler açıklanmalıydı. Bu tür kararlar ilgili tüm tarafların geniş katılımı ile görüş ve önerileri alınarak yapılmalıydı. Bu yapılmadığı için büyük bir belirsizlik ve karmaşa oluştu. Örneğin, üretim sektörü esnek şekilde çalışmaya devem edecek ama üretime destek veren tedarikçiler düşünülmemiş. MTSO’nun uyarısı ile üretime destek olan tedarikçilerin de bu istisna kapsamında değerlendirilmesini yetkililere ilettik. Bunun gibi onlarca alan ve sektör var. Örneğin tarım bu kısıtlamadan muaf ama tarımla ilgili gerek nakliyesini yapan, gerekse tarım makineleri gibi araçların bakım ve onarım hizmetlerini yapan otomobil ve araç servileri kapalı. Bunları yetkililere ilettik. Eğer daha önce iş dünyasına sorulsaydı bu karmaşa oluşmazdı. Bunlara yedek parça, akü vesaire hizmetleri veren tedarikçiler kapalı olursa bu işler nasıl yürüyecek. Bu sadece bir örnek. Bu anlamda acilen bu detayların gözden geçirilmesi hem birçok sektörün mağdur olmasını hem de üretimin, ekonominin daha etkin işlemesini sağlayacaktır.”

“FİZİKİ YAPISAL REFORMLAR ORTAYA KONULMALI”

Kapanma ile KOBİ’lerin desteklenmediğini söyleyen Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Dolu dolu fiziki yapısal reformlar ortaya konulmalı, kur dalgalanmaları, hammadde sıkıntısı, yüksek maliyet, enflasyon ve finansal kaynaklara erişim zorluğunun aşılması için atılacak adımlar uzun vadeli ve kesin çözüm getirecek şekilde planlanmalıdır. Siyasi iklimde oluşan sert iklim yumuşatılmalı, ülke olarak tek yumruk olmalıyız” şeklinde konuştu.

HABER: Seren SABUNCU-Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158