banner141
Öne Çıkanlar MERSİN Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü MERSİN GİAD Mehmet Güner Bozyazıda İncelemelerde Bulundu mersin haber

DR. ÖZGE, "MİGREN EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞIDIR!"

Covid’in önde gelen belirtileri arasında yer alan baş ağrısı, 28 Kasım-3 Ekim tarihlerinde değerlendirildi.

DR. ÖZGE, "MİGREN EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞIDIR!"

İstanbul'da gerçekleşen Migren-Ağrı Zirvesi, 4. Mena Toplantısı ve 2. Türk Afrika Baş Ağrısı ve Ağrı Yönetimi E-Kongresi'nde Türkiye'yi Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Aynur Özge başkanlığında, Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay, Prof. Dr. Derya Uludüz ve Prof. Dr. Betül Baykan'dan oluşan ekip temsil etti.

Küresel Migren Ağrı Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongrede, baş ağrısı ve ağrı bilimine ait güncel bilgilerin engel koymadan başta Afrika ve Ortadoğu olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki hekimlerle paylaşıldı.

Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmede bulunun Prof. Dr Aynur Özge, etkinliğin çok verimli geçtiğini belirterek, "Ülkemiz bilim insanları önderliğindeki sanal ortamlı kongre, 52 ülkeden yaklaşık 2000 katılımcıya ulaştı. Konuşma dili İngilizce olan kongrede Türkçe, İspanyolca, Rusça, Arapça ve Fransızca eş zamanlı çeviri imkânı ile evrensel bilginin herkese ana dilinde ulaştırılması için büyük çaba harcandı.

Kongrede aralarında Dünya Baş Ağrısı Cemiyeti Başkanı, geçmiş ve gelecek başkanları, Avrupa Baş Ağrısı Cemiyeti Başkanı gibi alandaki en önemli bilim insanlarının olduğu 49 yabancı ve Türk konuşmacının katıldığı Küresel Migren ve Ağrı Zirvesi 2020; Türkiye dahil Birleşik Arap Emirlikleri, Etiyopya, Rusya ve Avrupa ülkeleri ilgiyle izledi. 74 konuşma ve çevrimiçi tartışma oturumunun yer aldığı bilimsel programda Türkiye’den ve dünyadan 25 sözlü ile 22 poster sunum ile bilimin geleceğine ışık tuttu. Kongrenin son gününde Fizyoterapistler, Psikologlar ve Diyetisyenler gibi hekim dışı sağlık çalışanlarının başarısına bütünsel bakışlarını gösteren sunumları gerçekleştirildi. Ağrıya bütünsel yaklaşım adına ilk kez multidisipliner tam günlük bir kurs gerçekleştirildi. Kongre aynı zamanda ülkemizden yetişmekte olan genç bilim insanlarına uluslararası arenada akranları ile ortak çalışma fırsatı sundu" görüşlerini dile getirdi.

Covid hastalarının üçte birinde baş ağrısıyla başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Aynur Özge, ayrıca şu bilgileri verdi:

"Kongrenin 29 Ekim’e denk getirilen Gala gecesi Ahmet Baran konseri ile tüm dünyaya Cumhuriyet Bayramı coşkumuzu yansıtma fırsatı sağladı. Kongrede öne çıkan bazı bilgiler satır başarıyla şöyle özetleyebilirim;

- Migren en yaygın beyin hastalığıdır.

- Tüm dünyada her 7 kişiden biri migren hastasıdır

- Migren üretken yaştaki her 3 kadından birinin yaşamının ortalama üçte birlik kısmını kalitesiz ve mutsuz geçirmesine neden olur

- Migren ağrıları zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmezse beyinde uzun dönemde kalıcı hasarlar ortaya çıkar

- Güncel migren tedavisi mekanizma temelli özgün ilaçlar sayesinde kolaylaşmıştır.

- Tedavide en önemli nokta farkında olmak ve bütünsel bir yaklaşımla yaşam şeklinde gerekli değişiklikleri yapmaktır

-Migren dışı baş ağrılarında özellikle yeni ortaya çıkan, karakter değiştiren, beraberinde ateş yüksekliği, konuşma bozukluğu, sara nöbeti gibi sorunların eşlik ettiği şiddetli ağrılarda zaman kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir

-COVID enfeksiyonu hastaların üçte birinde baş ağrısı ile başlar. Bu ağrı alında yerleşen, şiddetli ve beraberinde bazen bulantının eşlik ettiği zonklayıcı ağrı ile dikkati çeker. Baş ağrısı dışındaki COVID enfeksiyon bulgularının tedavisi ağrının düzelmesi için yeterli olsa da beyinde uzun dönemde etkileri konusunda daha fazla gözleme ihtiyaç vardır.

Gelecekte düzenleyeceğimiz daha iyi etkinlikler için bizi cesaretlendiren global sanal kongremiz; ortaklarımızın samimi katkıları ile gerçekleşmiş bulunmaktadır. Emeği geçen herkese müteşekkiriz."

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195