banner141
Öne Çıkanlar MDOB Keloğlanın Sırrı Çocuk Müzikalini Bayramda Sahneleyecek Gülnar TARSUS kelebek hastalığı emniyet

Mobing mağduru kadın öğretmene sahip çıkıldı

Eğitim Sen Mersin Şubesi, Üstay İlkokulu’nda bir öğretmenin hakaret ve kötü muameleye maruz kalmasıyla ilgili basın açıkması yaparak, “Bir kadın, bir öğretmen olarak Mehtap öğretmenin alnı her zamanki gibi ak ve dik. Mesleki geçmişi, iş yerindeki sevilen bir öğretmen olması müdürün iftiralarını boşa çıkarmaktadır”

Mobing mağduru kadın öğretmene sahip çıkıldı

Haber: Seren SABUNCU

Üstay İlkokulu’nda Eğitim Sen üyesi öğretmen Mehtap Göçmen’e, okul müdürü  Ali Haydar Emrem’in  mobing uygulaması hakkında basın açıklaması yapan Eğitim Sen Mersin Şubesi Özlük Ve Hukuk Sekreteri Sebir Yurtseven Sümbül,  öğretmen Göçmen’i sahiplenerek “Üyemiz yasal her hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir. Eğitim Sen olarak Mehtap Göçmen arkadaşımızın her zaman yanında durmaya devam edeceğiz; hukuksuzluklarla mücadele etmek en temel sorumluluğumuzdur” dedi.

“ÖĞRETMEN GÖÇMEN’İ HUKUKİ OLMAYAN İŞLERE ZORLANMIŞTIR”

Üstay İlkokulu’nda okul müdürü Ali Haydar Emrem tarafından, öğretmen Mehtap Göçmen’e mobinge uygulamasını gündeme taşıyan Eğitim Sen Mersin Şubesi, öğretmen Göçmen’i sahiplendi. Eğitim Sen adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şubesi Özlük Ve Hukuk Sekreteri Sebir Yurtseven Sümbül,  “Üyelerimiz işyerlerimizde pek çok sorunla boğuşurken, pandeminin yarattığı olumsuzluklarla mücadele ederken bir de bazı kurum yöneticilerinin fiziki, sözlü saldırılarına maruz kalmaktadır. Üstay İlkokulunda çalışan üyemiz Mehtap Göçmen’de bu öğretmenlerden biridir. Bir insan, bir kadın, bir öğretmen olarak öğrencilerimizin üstün çıkarları için Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği mevzuat çerçevesinde görevini yerine getirirken okul yöneticilerinin kural tanımaz, mevzuata aykırı talepleriyle de uğraşmak zorunda kalıp üstüne üstlük mobinge varan tutuma ve hakarete uğramış, kişilik hakları hiçe sayılmış, hukuki olmayan işlemler yapmaya zorlanmıştır” dedi.

“CİNSİYETÇİ KÜFÜRLER VE HAKARETLERLE SALDIRMIŞTIR”

Sümbül, “Üyemizin görev yaptığı Üstay İlkokulunda okul müdürü Ali Haydar Emrem dördüncü sınıf öğrencilerinin beşinci sınıfta okuyacakları seçmeli derslerin seçimini velilere bırakılmamasını, velilerden imzalı boş ders seçim dilekçeleri alınmasını istemiştir. Resmi olmayan bir toplantıda velilerin ders seçmelerinin lüzumsuz olduğunu, ders seçebilecek yeterlilikte olmadıklarını, öğretmenlerin velilerden boş dilekçe almalarının yeterli olacağını dile getirmiştir. Üyemiz Mehtap Göçmen okul müdürü Ali Haydar Emrem’in bu isteğinin mevzuata aykırı olduğunu söyleyip velilerin yasal süresi içinde seçmeli derslerin seçimini yaparak dilekçeyle okula bildirmelerinin mevzuat gereği olduğunu dile getirmiştir” diye konuştu.

Okul müdürünün, Bakanlığın belirlediği yirmiye yakın seçmeli ders olmasına rağmen din derslerinin seçilmesini, makamının bu derslerin seçimine bağlı olduğunu, öğrenci-veli isteğinin ve tercihinin önemsiz olduğunu dile getidiğini söyleyen Sümbül,  “Üyemiz; demokratik, laik, özgürlükçü bir eğitimin gereği olarak öğrencilerin seçmeli dersleri kendileri seçmeli demesi üzerine okul müdürü sinirlenmiş kadın öğretmenimize hakaretler etmiş, iftiralarda bulunmuştur. Seçmeli din derslerini dayatan okul müdürü Mehtap Göçmen öğretmenimize cinsiyetçi küfürler ve hakaretlerle saldırmıştır. Mehtap öğretmenin tüm uyarılarına rağmen okul müdürü: “Bana bir şey olmaz, benim arkam sağlam.” diyerek hukuksuz işlemi savunmuştur. Hakaretlere ve mobinge varan tutumlara karşı Mehtap öğretmen yasal haklarını sonuna kadar kullanacağını, okul müdürünün yaptıklarının suç olduğunu dile getirerek durumu yasal çerçeve içinde hukuki zemine taşımıştır. Soruşturma sonucunda okul müdürüne maaş kesim ve yer değiştirme cezası verilmiştir. Oysaki bu suçları işleyen devlet memurlarına verilmesi gereken cezalar 657 sayılı yasada daha ağırdır” şeklinde konuştu. 

“MEHTAP ÖĞRETMENİN ALNI HER ZAMANKİ GİBİ AK VE DİK”

Toplantıda bulunan diğer öğretmenlerin  olayların nasıl meydana geldiğine şahit olduğunu aktaran Sümbül, veliler adına müdürün zorla ders seçtiğini velilerin de yazılı olarak dile getirdiğini ifade etti. Sümbül şöyle devam etti, “Bir okul müdürünün yetki ve sorumluluğunu aşarak, yasal mevzuatı bırakıp kendi görüşünü dayatması, öğretmenine hakaret etmesi karşısında sessiz kalınamazdı. Yasal haklarımız çerçevesinde gerekli tüm adımlar atılmıştır. Yasalar önünde hak aramak en temel insan hakkıdır. Üyemiz haklarını aramaya başlayınca okul müdürü olayları çarpıtmış, iftiraya varan gerçekle hiç alakası olmayan beyanlarla üyemizi suçlamıştır. Bir kadın, bir öğretmen olarak Mehtap öğretmenin alnı her zamanki gibi ak ve dik. Mesleki geçmişi, iş yerindeki sevilen bir öğretmen olması müdürün iftiralarını boşa çıkarmaktadır. Ama en önemlisi bu iftiralara karşı yasaların verdiği tüm haklarını üyemiz kullanacaktır. Üyemiz yasal her hakkını kullanmaktan asla vazgeçmeyecektir. Eğitim Sen olarak Mehtap Göçmen arkadaşımızın her zaman yanında durmaya devam edeceğiz; hukuksuzluklarla mücadele etmek en temel sorumluluğumuzdur” diyerek öğretmen Göçmen’in yanında olduklarına vurgu yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195