banner141
Öne Çıkanlar MERSİN Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü MERSİN GİAD Mehmet Güner Bozyazıda İncelemelerde Bulundu mersin haber

YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR

Doğal kaynakların giderek azaldığı ve dünyanın pek çok bölgesinde çevre kirliliğinin büyük sorun teşkil ettiği günümüzde, doğayı ve çevreyi koruma ihtiyacı artıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde bilim insanları, iklim krizi ve çevreye etkileri konusunda güçlü uyarılarda bulunuyor. Dünyada bu etkilerin en yoğun hissedildiği bölgelerden Akdeniz havzasında yer alan Türkiye için de uzun zamandır tehlike çanları çalıyor.

YAŞAM ALANLARI YOK EDİLİYOR

Haber: Ayşenur ÖNAL

Mersin’de çevre sorunlarının listesi bir hayli kabarık: orman tahribatı, narenciye ağaçlarının kesilmesi, su kaynaklarının yitirilmesi, iklim değişikliğinin insan ve doğa üzerindeki etkisi, denizlerin ve toprağın kirletilmesi, hava kirliliği sorunları ilk sıraları alıyor. Sorunlar alt alta yazıldığında karamsar bir tablo ortaya çıksa da, çevre gönüllüleri ve bilim insanları çözümün "imkansız" olmadığında hemfikir. Ancak kronik hale gelen bazı sorunlar, çevre konusunda çözümlere ulaşmayı daha da geciktiriyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, Mersin’de ölen caretta carettalar ve yanlış uygulamalar ile üretilmeye çalışılan yamuk omurgalı balıkların gölgesinde geçti.


 

“Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” diyen DAÇE Ortak Sekreteri Sabahat Aslan, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne caretta caretta ölümlerinin araştırılması için çağrı yaparak, “Vahşi madencilik, orman katliamları, bilimsel planlara aykırı yapılan kentleşmeler, havamızı toprağımızı suyumuzu kirletmiş sağlığımızı bozmuştur. Bölgemiz kuraklık krizi ile karşı karşıyadır” dedi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde doğaseverler “Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” derken, Mersin’in her yerinde doğaya verilen zararın görüntüleri de gelmeye devam ediyor. Balık çiftliklerinde yanlış uygulamalar ile omurga hasarı tespit edilen balıklar ülke gündemine otururken, ölerek sahile vuran caretta caretta’larda Mersinlileri endişelendirdi.

“CARETTA CARETTA ÖLÜMLERİ ARAŞTIRILMALI”

Davultepe ve Erdemli sahilinde görülen 2 caretta caretta nedeni bilinmeyen bir nedenden dolayı ölerek kıyıya vurdu. Çoğunlukla balıkçı ağlarına takılarak, tekne motorlarının pervanesinden veya doğal şekilde ölen caretta caretteların ölüm nedenlerinin araştırılması isteniyor. Bilim kurulları olmadığı için bu araştırmayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yapması gerektiğini kaydeden Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Ortak Sekreteri Sabahat Aslan, “Bilimsel bir inceleme yapılmalı. Özellikle yumurtlama döneminde daha fazla önlem alınmalı ve balıkçıların bu konuda daha hassas davranması gerekiyor” diye çağrı yaptı.

“DÜNYA, BÜYÜK FELAKETLERİN YAŞANDIĞI KÜRESEL İKLİM KRİZİ FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYADIR”

Ayrıca DAÇE adına bir açıklama yayınlayan Aslan, “Dünyada uygulanan vahşi kapitalizm, plansız sanayileşme ve kalkınma programları, insanlara dayatılan aşırı tüketim alışkanlıkları, bütün varlıkları tüketme noktasına getirmiştir. Bu politikalar hava, su ve toprak kirlilikleri oluşturmanın yanında eşitsizliği, adaletsizliği, yoksulluğu, işsizliği, savaşları da beraberinde getirdiği için BM 1974 yılında 5 Haziran günlerini ‘Dünya Çevre Günü’ ilan ederek gezegeni kurtarmayı hedeflemiştir. Ama ne yazık ki 1974’ten günümüze kadar Doğal Yaşam daha çok tahrip edilmiştir. Bugün dünya, büyük felaketlerin yaşandığı küresel iklim krizi felaketiyle karşı karşıyadır. Bu krizin sonucunda aşırı yağışların ve buzulların erimesinden dolayı oluşan seller, kuraklık, türlerin yok oluşu, gıda kriziyle ortaya çıkan açlık, iklim göçleri artık yaşamsal krizlere neden olmuştur.

Dünyada uygulanan bu politikalardan ülkemizde çok etkilenmiştir. Rant politikaları sonucu sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprak kirletilmiş, çevre sorunları artmış durumdadır.

“ÜLKEMİZ DÜNYANIN 10 BÜYÜK PLASTİK ÇÖPLÜĞÜNDEN BİRİ OLMUŞTUR”

Ülkemizdeki bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri küresel bir saldırı altındadır. Bu saldırının sonucunda şirketler çok kar ederken doğamız katledilerek çevremiz kirletilmektedir. Ülkemiz plastik ithalatı ve kullanımıyla Dünyanın 10 büyük plastik çöplüğünden biri olmuştur ve sanayileşme adı altında gelişmiş ülkelerin sanayi ve nükleer çöplüğü haline dönüşmektedir. Ülkemizde artık temiz hava solumak, Kaynağından temiz su içmek hayal olmuştur. Orman katliamları ülkemizin her tarafında yapılmaktadır. Doğal kültürel ve tarihi varlıklara yönelik sistematik saldırılarından Salda Gölü de olumsuz etkilenmiştir. Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkum edilmekteyiz. Marmara denizinin ölümüne hepimiz tanık oluyoruz.

“BÖLGEMİZ KURAKLIK KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYADIR”

Bölgemizde yıllarca Nükleer karşıtı itirazlarımız görmezden gelinerek felaketin habercisi olan Akkuyu Nükleer santralin zemininde oluşan çatlaklıklar önlenemeden inşaatı devam etmektedir. Bölgemizde; kurulan Balık Çiftlikleri, Termik Santraller, Çimento Fabrikaları, İskenderun Demirçelik Fabrikası, İskenderun limanından yapılan ithal hayvancılık, vahşi madencilik, orman katliamları, bilimsel planlara aykırı yapılan kentleşmeler, havamızı toprağımızı suyumuzu kirletmiş sağlığımızı bozmuştur. Bölgemiz kuraklık krizi ile karşı karşıyadır.

“‘EKOSİSTEM ONARIMI VE YENİLENMESİ’ İÇİN HERKESİN HAREKETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ”

Gezegenimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dünya artık alarm veriyor. Bölgemizdeki ve Ülkemiz de ki bu talan zihniyeti hepimizi geleceksiz bırakacaktır. Toprağımız, Suyumuz, Havamız ve Yaşam Hakkımız için Doğamızı ranta kurban eden bu politikaların karşında mücadeleleri etkinleştirmek için, başta yerel yöneticiler olmak üzere meslek odalarını, STK’ları ve halkı mücadele etmeye davet ediyoruz. Çevre Gününün 2021 yılı için belirlenen teması olan ‘Ekosistem Onarımı ve Yenilenmesi’ için herkesin harekete geçmesini bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195