Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Son zamanlarda bir erken seçim beklentisi var muhalefette. Hatta seçimlerin 6 Kasım tarihinde yapılacağı dillendiriliyor. Ben aynı görüşte değilim. Yeni değiştirilen seçim yasası yürürlüğe girdikten bir yıl sonra uygulanıyor. Hükümet o kadar hazırlık yapıp seçim yasasını Meclis’ten geçirdikten sonra neden eski sistemle seçime gitsin. Tamamıyla kendi aleyhine olan eski sistemle seçime gitmek demek bacağına baltayı vurmak demektir. Onun için ben erken bir seçim beklemiyorum. Olsa olsa 2023’ün nisan veya Mayıs ayında bir seçim olabilir. Onunda gerekçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanlığı yolunu açmak için. Muhalefet bu durumda oy verir mi bunu zaman gösterecek. Çünkü şu an Cumhur ittifakının oyu yetmiyor. Bildiğim kadarıyla 27 milletvekili daha lazım. Ama Kılıçdaroğlu’nun önceki açıklamalarına bakacak olursak Erdoğan’ın önünü tıkamayacaklarını düşünüyorum. Çünkü aksi durumda bir mağduriyet söz konusu olur ve bu iktidarın işine yarar. Ayrıca sık sık erken seçim isteyen muhalefetin seçimden kaçtığına dair bir algıya neden olur.

  Şimdi gelelim asıl konumuza. Bazı anket şirketleri hemen hemen her gün yaptıkları çalışmaları yayınlıyorlar. Tüm anketlerde muhalefetin toplam oy oranı iktidarın üzerinde görülüyor. Bu oy dağılımına HDP’de dahil.

  Şu anda görülen iki ittifak var. Cumhur ve Millet ittifakı. Buna üçüncü bir ittifakı da dâhil edebiliriz. Bunların başını çeken HDP dahil 7 sol parti. Cumhur ittifakı içeresinde AK Parti, MHP, BBP ve biraz şüphelide olsa Vatan partisi var. Millet ittifakı içerisinde ise CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet partisi var. DEVA ve Gelecek partilerinin şu anda resmî olarak ittifak içinde olduklarına dair resmî bir açıklama yok. Güçlendirilmiş parlamenter sistemde ortak hareket ediyorlar ama mesela Deva partisi kendi adı ve legosuyla seçime gireceklerini söylüyor.

  Hal böyleyken Millet ittifakında şöyle bir hava var. Biz seçimi yüzde yüz kazanıyoruz,13. Cumhurbaşkanı Millet ittifakından seçilecek. Parlamentoda çoğunluğu alarak Anayasayı değiştireceğiz ve yeni sistemi yürürlüğe sokacağız. Bana göre bu büyük bir yanılgı. Her ne kadar şu anda Ak partinin oyları düşmüş olsa da hala yüzde 30 bandına oturan kemikleşmiş bir oyu var. MHP’nin ise yüzde 7-8 gibi bir oyu var. Burada bazı anketlerde yüzde 15 bazılarında ise yüzde 20 kararsız oylar seçimin sonucunu belirleyecek. Kararsız oyların büyük çoğunluğunu eski Ak parti seçmeni oluşturuyor. Bu kararsız seçmen şu an askıda bekliyor ve gelişmelere göre tavrını belirleyecek.

  Kararsız seçmen neden Ak partiden ayrıldı. Bunun birinci sebebi ekonomi, ikinci sebebi ise mülteciler. Ama bu kararsızlar muhalefete de gitmiyor ve gelişmelere göre gidip sandıkta oyunu kullanacak. Peki, Millet ittifakı ortakları bu kitleyi yanına çekmeyi başarabiliyor mu? Buna rahatlıkla hayır diyebilirim. Her ay toplanan ama milletin dertlerine derman olamayan bazı açıklamalarla kafalar iyice karışıyor. Şu anda milletin derdi güçlendirilmiş parlamenter sistem veya seçim güvenliği meselesi değil, milletin derdi tenceresine et koyamamak, çocuğuna harçlık verememek, üniversiteyi bitirmiş evladına iş bulamamak, işini aşını elinden almış sığınmacıların gittikçe yaptığı tahribatlar. Millet bu konuda muhalefetten kesin ve radikal çözüm önerileri bekliyor. Aday belirleme çok önemli değil. Aday kim olursa olsun yukarıda belirttiğimiz sorunlar çözülemediği müddetçe başarı oranı düşer.

  Kaç kere yazdım bir kere daha yazayım. Şimdiki haliyle Millet ittifakı dağınık bir görüntü veriyor. Evet, her parti kendi politikalarını açıklıyor ama madem bir ittifak çatısı içinde toplandınız o zaman ittifakın ortak görüşü olarak toplu bir vaziyette kamuoyuna somut açıklamalarda ve çözüm önerilerinde bulunmalısınız. Yoksa her parti biz iktidara gelirsek şunu şunu yapacağız açıklamaları tekil kalır ve bu parçalı yapıya tutkal olmaz. Millet ittifakının bir an önce ekonomiyi nasıl düzlüğe çıkaracağını, liyakat esaslarını, kurumların yozlaşmalarının önüne nasıl geçileceğini, işsizliğe nasıl bir çözüm bulunacağını, sığınmacılar konusundaki hedeflerini ortak bir metin haline getirerek kamuoyu ile paylaşmalılar. Sadece Cumhurbaşkanı adayını erken veya geç açıklamayla seçim kazanılmaz. Çünkü karşısında ülkeyi 20 yıldır yöneten ve siyaseti çok iyi bilen bir lider var. Onun kafasında şekillenen proaktif atakların seçime doğru nasıl bir hamleyle sonuçlanacağını şu an kestirmek mümkün değil.

  İktidarın elinde çok büyük kozlar var. Çünkü devleti yönetiyor ve artısını eksisini daha iyi biliyor. İstediği zaman tüm kaynakları kullanmaktan çekinmeyecektir. Mesela yıllardır dile getirilen ve her seçim öncesi vaatlerde bulunulan 3600 ek göstergesi yakında Meclis’e gelerek yılbaşından geçerli olarak yürürlüğe girecek. Daha önce sadece öğretmenler, hemşireler, polisler ve imamlara verileceği söylenen 3600 ek gösterge tüm memurlara yayılarak hem maaşlarda hem de emekli ikramiyelerinde büyük artışlar sağlayacak. Bu rakam 5,3 milyon memur ve emekli demektir. Küçümsenecek bir sayı değildir.

  Hükümet buğday taban fiyatını açıkladı ve ton başına 7050 TL vereceğini beyan etti. Çiftçilerin beklentisinin biraz üzerinde gerçekleşti bu artış. Gerçi 8bin TL olmasını isteyenlerde vardı ama bu buğday üreticilerine büyük bir nefes aldırdı. Bu tür adımların ileriki dönemlerde geleceğini öngörebiliriz.

  Hükümet yılbaşında kesenin ağzını tam anlamıyla açacak. Bunlardan en önemlisi EYT mağdurlarının sorunu. Toplam 5 milyonu ilgilendiren konuda hükümetin hazırlık yaptığını bakan Bilgin açıkladı. Yani hükümet bu EYT’lilerin haklı isteklerine duyarsız kalmayacaktır.

Asgari ücret konusunda ara dönem bir artış beklemiyorum ama Aralık’ta çok yüksek bir artış olacaktır. Hatta buradan şunu iddia ediyorum yüzde yüz bir artış yapacaktır hükümet asgari ücretliye. Ve böylece asgari ücretlinin yaşam seviyesini artırmak için elinden gelen tüm imkânları sonuna kadar kullanacaktır. Çünkü hükümet seçimi kazanmak İçin buna mecburdur.

  Yine yeni yılda hükümet memur ve emeklilere enflasyonun üzerine ek bir zam yapacaktır. Memur ve emeklinin refah seviyesini artıracak yeni modeli hızlı bir şekilde yürürlüğe sokarak onların gönlünü alacaktır.

  Yılda iki kez verilen bayram ikramiyesini bu yıl artırmayan iktidar orada da büyük artış sağlayacaktır. Benim tahminim her bayramda en az 2500 TL verecek ve bu kozunu kullanmaktan çekinmeyecektir.

  Ayrı bir başlık olarak devletten 3-5 maaş alanlara değinmek istiyorum. Bazı bürokratlar işlerinde hiçte ehil olmadıkları halde devletten birden fazla maaş alarak muhalefetin sürekli eleştirilerine neden olmaktadır. İktidar bu konuya da el atarak bu çok maaşlı bürokrat uygulamasından vazgeçebilir. Böylece muhalefetin elindeki bir kozu bertaraf edebilir.

  Göçmen veya sığınmacılar konusu başlı başına büyük bir sorun teşkil ediyor. Hükümetin yumuşak karnı olan bu konu muhalefetin sürekli gündeminde. İktidar göndermeyeceğiz diyor, muhalefet göndereceğiz diyor. Yapılan anketlerde halkın yüzde 70 den fazlası gönderilmelerinden yana. Bu rakam içerisinde Ak partililerde var. İktidar muhalefetin elinden bu kozu alarak belli sayıda sığınmacıyı ülkesine yollayabilir ve basının büyük çoğunluğunu elinde bulundurması dolayısıyla bunu kullanabilir.

  Şimdi yazımı sonuca bağlamak istiyorum. İktidar seçimlere giderken tüm kozlarını kullanacak ve iktidarı kaybetmemek için elinden ne geliyorsa yapacaktır. Peki, bunu yaparken bütçede bu kadar para var mı? İktidar Suudi Arabistan, BAE’lerine boşuna gidip gelmiyor. Oradan gelecek swap paralarla toplumda geçicide olsa bir bahar havası estirecek ve seçime kadar elinden geleni yapacaktır.

  Tüm bunlar karşısında Millet ittifakı karşı atağa geçer mi? Yeni ve kalıcı bir ekonomik modelle halkın karşısına çıkar mı? Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz ama şu bir gerçek ki halkımız ne yazık ki çözse çözse sorunlarımı yine Erdoğan çözer diyerek muhalefetin atıl durmasından rahatsız. Muhalefet erken başarı sarhoşluğuna girmiş vaziyette. Seçimleri yüzde yüz kazanırız algısı kirleterek rehavet verebilir. Bu hatadan ayrı daha birlikte ve söylem birliği içinde bulunurlarsa başarılı olurlar. Aksi takdirde Macaristan’daki gibi hüsrana uğrayabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.