Öne Çıkanlar NGS festival RECEP TAYİP ERDOĞAN eğitim DOLU

“NE İNSANİ, NE MESLEKİ NE DE SENDİKAL AHLAKA UYGUN”

HABER: ELİF KURTTAŞ

Eğitim Bir Sen üyesi, Erdemli İlkokul Müdürü Şevki Ersoy’un sosyal medya üzerinden paylaştığı yazı, Erdemli Eğitim Sen tarafından tepkiyle karşılandı. Erdemli Eğitim Sen İlçe Başkanı Hakan Demirel “Makam sahibi bir müdürün bu kin ve nefretini, sinsice veya açıktan, kendi düşüncesinde olmayan okul personeline veya okul dışı meslektaşına karşı kullanmak için her fırsatı değerlendireceği, hatta suni fırsatlar yaratacağı kesindir. Bu nedenlerle, kurum içi demokrasiyi, tarafsızlık ilkesini, mesleki saygınlığı koruma adına Erdemli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.” şeklinde konuştu.

Yapılan paylaşıma yönelik konuşan Başkan Demirel “Üye sayısına bakılarak yapılan, yetkili sendika tespit sürecinin hemen sonrasında; Erdemli İlkokulu Okul Müdürlüğünün yanı sıra, Eğitim Bir Sen İlçe Yönetiminde de yer alan Şevki Ersoy, kin ve nefret söylemi taşıyan şu yazısını sosyal medya hesabından paylaştı.  Aynen okuyoruz; “Sonuç yine değişmedi. Erdemli de yetki emin ellerde. Eğitim Bir Sen Erdemli’deki diğer tüm sendikaların üye sayısı toplamının iki katı üyesi ile yetkili sendika olmaya devam ediyor. Oyunları boza boza, çakalları eze eze yolumuza devam edeceğiz inşallah. Bu davaya gönül veren tüm dava arkadaşlarıma şükranlarımızı sunarım.” Ve bu paylaşımına sendika üye temsilcilerinin adı gözükecek şekilde “üye sayısı mutabakat metnini” de ekledi.” şeklinde ifade etti.

“TEPKİLER GELMEYE BAŞLAYINCA PAYLAŞIMLARI SİLDİ”

Paylaşımı sendikasının ilçe temsilcisinin de beğenip onayladığını ifade eden Demirel “Meslektaşlarıyla büyük davası olan, onları çakal yerine koyan, davasının önündeki engelleri boza boza ilerleyen, sözünün eri aslan parçası müdürümüz; ilk tepkiler gelmeye başlayınca aynı cesaretle sosyal medya paylaşımını sildi, yanlış anlaşıldım mağduriyetine sığınan sözde özrünü yine sosyal medya hesabından paylaştı.” dedi.

“NE İNSANİ, NE MESLEKİ NE DE SENDİKAL AHLAKA UYGUN”

Ne insani, ne mesleki ne de sendikal ahlaka sığabilecek tehditkâr paylaşımın yapıldığını vurgulayan Demirel “Bu kin ve nefret söylemini beğenen ama bunun kimse tarafından görülmediğini sanan sendikanın ilçe temsilcisi de “Benim de uygun bulmadığım, arkadaşımızın çarpıtılmaya müsait paylaşımını bahane eden bir takım zevat, sahayı domine etmeye çalışıyor. Üyelerimizi ve sendikamızı kimseye yedirtmeyiz” minvalinde ne insani, ne mesleki ne de sendikal ahlaka sığabilecek tehditkâr paylaşımını yaptı. Yapılan hakaret, çarpıtılmaya ve yanlış anlaşılmaya müsait değil, nettir.” diye belirtti.

“TEHDİTKAR DİL TAŞIYAN BİR PAYLAŞIM”

 Yapılan hakaret bir öğretmen tarafından değil; Milli Eğitimin makamını temsil eden bir müdür tarafından, aynı zamanda sendika yönetimini temsil eden bir sendika yönetici tarafından yapıldığını kaydeden Demirel “Net bir özür dileme yapılmadığı gibi küçümseyici ve tehditkâr dil taşıyan bir paylaşımda sendikası tarafından yapıldı.” ifadelerini kullandı.

“NEFRET SÖYLEMİNİN EN HAFİFİ BİLE İNSANLIĞA KARŞI BİR TEHDİTTİR”

Bunları göz ardı edip, yapılan hakareti görmezden bilmezden gelmenin mümkün olmadığının altını çizen Demirel “Yukarı da belirtilen paylaşımların tamamı tarafımızdan belgelendirilmiştir. Kin ve nefret söyleminin en hafifi bile insanlığa karşı bir tehdittir. İçinde kin ve nefret biriktiren bir kişinin; öfkesini ne zaman, nerede, kime karşı kullanacağını kimse bilemeyeceği gibi kendisi de bilemez, öfkesine engel olamaz. Psikolojik bir rahatsızlıktır, tedaviye muhtaçtır.” ifadelerini kullandı.

“SUNİ FIRSATLAR YARATACAĞI KESİNDİR”

Suni fırsatlar yaratılıp dışarıda kullanılabileceğini öngören Demirel “Makam sahibi bir müdürün bu kin ve nefretini, sinsice veya açıktan, kendi düşüncesinde olmayan okul personeline veya okul dışı meslektaşına karşı kullanmak için her fırsatı değerlendireceği, hatta suni fırsatlar yaratacağı kesindir. Bu nedenlerle, kurum içi demokrasiyi, tarafsızlık ilkesini, mesleki saygınlığı koruma adına Erdemli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

“MÜDÜRLÜK MAKAMINDAN ALINMASINI TALEP EDİYORUZ”

Adı geçen personel hakkında soruşturma açılması için suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Başkan Demirel “Suçun karşılığı olan cezanın verilmesini ve müdürlük makamından alınmasını talep ederek Erdemli Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Eğitim İş, Türk Eğitim Sen, TeçSen ve Anadolu Eğitim Sen üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptık.” diyerek konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97

banner98

banner99