banner34
Öne Çıkanlar ASAYİŞ talatdinçer NGS EMNİYE

KARAYALÇIN:BU CHP MESELESİ DEĞİL BU MEMLEKET MESELESİ

HABER: ELİF KURTTAŞ

Ak partinin yüzde 30 civarlarında oy olabilmesini nedenini insanlığın içinde bulunduğu yeni dönem olduğunu vurgulayan “Tencere kaynamıyor ama bunlarda gitmiyor. Bu nasıl oluyor niye gitmiyor. Değişim kendiliğinden olmuyor. Süleyman Demirel’in zamanındaki medya, iletişim araçları şimdi farklı. Şimdi yeni bir dönem var buna da yabancılar Hakikat sonrası siyaset (Post-truth politics) ifadesini kullanıyor. Hakikatin önemsizleştirilmesi artık insanlar özellikle medyanın baskısıyla özellikle iletişim araçlarının etkisinde kalarak, nesnel gerçeğe inanmıyorlar da kendi işlerine ne geliyorsa neye inanmak istiyorlarsa ona inanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“DİYOR Kİ HAYAT PAHALILIĞININ MÜSEBBİBİ KEMAL KILIÇTAROĞLU’DUR”

  Açık açık kamuoyunda dile getirildiğini vurgulayan Karayalçın “Mikrofonu uzatıyor televizyon muhabiri hayatın pahalılığından şikâyet ediyor yurttaş, ama diyor ki oyumu AKP’ye vereceğim. Peki, neden böyle yapıyorsun, diyor ki hayat pahalılığının müsebbibi Kemal Kılıçtaroğlu’dur. Bu dönem çok farklı. İşimize gelen şeylere inanıyoruz. Eğer değişim kendiliğinden gelmiyorsa biz değişimi çekip getirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

CHP ÖRGÜT BÜTÜNLÜĞÜ İÇİNDE OLMALI

Sorumluluğun olduğunu belirten Karayalçın “Eski bir genel başkan olarak CHP’nin eski bir İstanbul il başkanı olarak bir yurttaş olarak tüm CHP’lilerin bu 2022 sürecinde içinde bulunduğumuz dönemde örgüt disiplini içinde örgüt bütünlüğü içinde görüşlerini değerlendirmelerini, önerilerini CHP örgütleriyle paylaşması gerektiği inancındayım. Böyle bir çağrıda bulunuyorum. Değişimi çeke çeke söke söke kullanacağız.”dedi.

“BU CHP MESELESİ DEĞİL BU MEMLEKET MESELESİ”

Millet ittifakı adında yeni bir kurum kurulduğunun altını çizen Karayalçın “Türkiye siyasetine ittifak kavramı kurumu yeni getirildi. Aslında 16 Nisan 2017 referandumda özellikle Sayın Kılıçtaroğlu’nun o dönemde sergilediği yaklaşımla bugünkü ittifak kurumlarının ilk adımı atılmıştı. Bende o dönemde davet edildiğim her yere gittim yurttaşlarımızla beraber oldum.50. hükümette bu görevleri yapmıştım. O dönem Doğru Yol Parti’siyle ilişkilerimiz olmuştu. CHP hep demiştir bu CHP meselesi değil bu memleket meselesi. Biz bunu söylüyoruz ve beğeniyle karşılandı. İttifak sürecinin ilk adımlarını attık. 2018 yılında iyi parti kuruluyor. O dönemde iyi partinin seçimlere girebilmesi için örgütlenme ve milletvekili gerekiyor. CHP İyi Parti’ye 15 milletvekili verdi. Aslında bu  Türkiye siyasetinin unutulmaz jestlerindendir. İyi Parti grup kurdu ve seçime katıldı. İlk kez 2018 yılında ittifaklar yasal düzenlemeye tabi tutuldu.” Diyerek o döneme dair değerlendirmede bulundu.

İnsanların bir umut taşıyıp değişiklik beklediklerini kaydeden Karayalçın “Değişim olmasını arzuluyorlar. Ama bunu bir umuttan, arzudan, bir coşkuya taşımamız gerekiyor. Onun için de insanlarımızın bu bağlamda coşkuya taşıyacak bir takım ifadelerin, birtakım projelerin, birtakım metinlerin hazırlanması gerekiyor. Efsane gençlik tabii vardı ama asıl efsane siyasetler vardı değil mi?

“NE EZİLEN NE EZEN İNSANCA HAKÇA BİR DÜZEN”

Hakça bir düzen istediklerini belirten Karayalçın “Beni coşturan, hepimizi coşturan ne ezilen ne ezen insanca hakça bir düzen. Bundan daha büyük bir coşku olabilir mi?  Neler bekledik? Neler düşündük, arzu ettik. Toprağın ve suyun kullanımına ilişkin neler işittik, dinledik. Bunların hepsi bir coşku ortamına bizi taşıdı. Şimdi o coşku yok. Sadece kararlılık yetmiyor. Sadece arzulamak da yetmiyor. Bir de heyecanlanmak istiyoruz. Asılmak istiyoruz. Coşmak istiyoruz. E durduk yere de coşamazsın değil mi? Durduk yerde heyecanlanamazsın. Heyecanlanabilmen için sana heyecan verecek bir şeylerin sunulması gerekiyor. Bir şeyleri göreceksin ki ondan sonra heyecanlanasın.” şeklinde konuştu.

AKP ve MHP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu, oradan geçirdiği seçim yasasının ittifakın dokusunu değiştirdiğini ifade eden Karayalçın “Artık bir kazan kaybet durumu var. Milletvekilini ya ben alacağım ya o alacak. Ya benim partim kazanacak ya öteki parti kazanacak aynı ittifakta olsak bile. Rakibiz ona göre milletvekili çıkaracağız. Bu amaçla zaten bu düzenlemeyi yaptılar. O nedenle ittifak partileri doğal olarak onun etkisinde kalmaktalar.” diye açıkladı.

“NİYE TEKİL DİL KULLANIYORSUNUZ?”

Tekil dil konusuna değinen Karayalçın “Sayın Kılıçdaroğlu'na bir süre önce kullandığı dil nedeniyle tekil bir dil kullanması gerekçesiyle ittifak partilerinden eleştiriler gelmişti. Onu da anımsayacaksınız. Niye Tekil dil kullanıyorsunuz? Niye yapacağım diyorsun? Biz hep birlikte yapmayacak mıyız? Niye yapacağız demiyorsun da yapacağım ifadesini kullanıyorsun diye eleştiride bulunmuşlardı.  Şimdi iş değişti. Şimdi hepsi tek tek yapacağım. İfadesini kullanılmaya başlandı.” dedi.

“GELECEK ADALET” BAŞLIĞI ALTINDA ÇOK CİDDİ BİR ÇALIŞMASI VAR

 Değişiklik ardından kamuoyuna açıklanan başlıkları belirten Karayalçın “Bu değişikliğin ardından Gelecek Partisi'ni “Gelecek Adalet” başlığı altında çok ciddi bir çalışması var. Bu kamuoyuna açıklandı. Yani yargıyı devletin yargı erkini Gelecek Partisi'nin nasıl şekillendireceği, Gelecek Partisi adına, kendi adına kamuoyunun bilgisine sunuldu. DEVA Partisi bir süre önce Bursa'da düzenlediği bir basın toplantısında yerel yönetimler ve kentleşme için ayrı bir program açıkladı. Doğrudan genel başkanın ağzından bunu açıkladı.”diye belirtti.

“İYİ KALKINMA”

Gazetede yayınlanan açıklamalarla ilgili konuşan Karayalçın “Cumhuriyet Gazetesi'nde bir süre önce iktisadi, mali konularda, ittifak partilerinin, sözcülerinin, yöneticilerinin açıklamaları yer almıştı. DEVA Partisi 30 ve 90 iktisadi mali konularda düzenlemeleri atılacak adımları belirlediğini orada söylüyordu. Çok iyi kadroları var. Aslında ittifak partilerinin tümünün mali konularda iyi kadrolar var. Onu biliyorum. Onlar onu açıkladılar. İYİ Parti'nin bir süre önce başlattığı “iyi kalkınma” adı altından iktisadi kalkınmaya ilişkin gelirin arttırılmasına dönük istihdamın yükseltilmesine yönelik önlemleri var. Başka çok örnek verebilirim. Bunları gerekli görmüyorum.” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM ÜNLÜ ZEYTİN AĞACI İTTFAKI”

Önemli olan partilerin bunu dile getirmeye başlamaları, tek tek oy talebinde bulunmaları olduğunu kaydeden Karayalçın “Keşke böyle olmasaydı. Aslında benimle birlikte yıllardan bu yana çeşitli çalışmaların içinde olan arkadaşlarım anımsayacaklar. Gözde çözümümüz gözde formülümüz İtalyan sosyalistlerinin ünlü zeytin ağacı ittifakıydı. İtalyan sosyalistleri hem 1996’da hem de 2006’da on yıl arayla zeytin ağacı adını verdikleri bir ittifak kurdular.” diye belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner27

banner19