Öne Çıkanlar MERSİN ASAYİŞ tarsus güvenmasası AKKUYU

KHK MAĞDURLARI SESLERİNİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDİYOR

Haber: Hüsamettin Tanrıkulu

Her Cumartesi olduğu gibi bu haftada mağduriyetlerini giderilmesini için seslerini yükselten KHK mağdurları, son arkadaşları görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar durmayacaklarını ifade etti.

Açıklamayı okuyan KESK Mersin Şubeler Platformu Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mustafa Özbay 15 Temmuz’un üzerinden 5 yıl 10 ay geçtiğini ifade ederek “15 Temmuz’u Allah’ın bir lütfu olarak gören iktidarın, yangından mal kaçırır gibi, darbe ile ilgisi olan olmayan on binlerce insanı işinden aşından etmesinin üzerinden. On binlerce insan, savunmaları alınmadan, yargılanmadan, sorgulanmadan bir sabah uyandıklarında kendilerini işsiz buluverdiler. Ayarca, neden işsiz kaldıklarını dahi öğrenemediler. Haklarında kimin, ne iddia ettiğini dahi anlamadan işsiz aşsız kaldılar.” dedi.

“GİDEMEYECEKLERİ” GÖREVLERİNE KOMİSYON KARARIYLA İADE EDİLDİLER

Arkadaşlarının gidemeyeceklerini göreve komisyon tarafından iade edildiklerini ifade eden Özbay “Kendi memleketinde hakkını arayacak yol bulamayan binlerce insan AİHM’e başvurunca OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunu kuruldu. 50 yıl çalışa da başvuruları sonuçlandıramayacak şekilde organize edilen komisyonun hızını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. En az 17 arkadaşımız hayatlarını kaybettikten sonra “Gidemeyecekleri” görevlerine komisyon kararıyla iade edilmişlerdir. 100’den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“FİİLİ VE MEŞRU MÜCADELE HAKKIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ”

 “Arşiv kaydı” ve “Güvenlik Soruşturması” gerekçe gösterilerek işinden edilen kişilere değinen Özbay “Gerek kamuda gerekse yerel yönetimlerdeki işçi ve emekçilerin derhal işine iade edilmesi gerekmektedir. İçişleri Bakanı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’inde yaptığı konuşmadan sonra Türkiye genelinde yürütülen bu hukuk dışı yöntem bırakılarak hukukun gereği yerine getirilmelidir. Kendini mahkemelerin yerine koyarak işe alımlarda ve işten çıkarmalarda izlenen bu yol antidemokratik bir yoldur. Bu uygulama derhal sona erdirilmeli ve haksız-hukuksuz emekçi kıyımına son verilmelidir. Bu yöntem çalışanlar üzerinde baskı unsuru olmaktan çıkarılmalıdır. İşçi sınıfının, emekçilerin yüzyıllardır bin bir türlü bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlüklerin hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

“OHAL KOMİSYONU DERHAL LAĞVEDİLMELİDİR”

Bu meydandan bir kez daha haykırdıklarını vurgulayan Özbay “ Haksız ve hukuksuz ihraçlar, işten çıkarmalar zulümdür, cinayettir. KHK hukuksuzluğunu yaratanlara ve ortak olanlara diyoruz ki 5 yıl değil, 45 yıl sürse de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz; hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir.” ifadelerini kullanarak “KHK’lar gidecek biz geleceğiz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.