Teknoloji hayatımızın değişilmez bir parçasıdır. Son 20 yılda teknolojik atılımlar oldukça fazladır. Teknolojinin yararları kadar zararları da bulunmaktadır. Teknolojinin en büyük zararları arasında bağımlılık gelmektedir. Bağımlılık özellikle çocuklar başta olmak üzere yetişkinleri de tehdit etmektedir. Kişi sürekli olarak teknolojik aletlere bakma ihtiyacı hisseder. Bunun sonucunda da bağımlılık ortaya çıkar. Bağımlılık en büyük zararlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Gündelik işlerinde dahi kişide bağımlılık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Öfke kontrolünde bozukluk yine teknoloji bağımlılığının yanında görülmektedir. Teknolojinin zararları arasında öfke kontrolü problemi gelmektedir. Bu kişiler gün boyunca aşırı asabi olabilirler. Teknolojinin getirmiş olduğu bir doğal sonuç olarak görülmektedir. Günümüzde yaygın şekilde kullanılmakta olan akıllı telefonlarda, tıpkı bilgisayarlardaki gibi pek çok işletim sistemi bulunmakta ve kişiler kesintisiz olarak internet ortamına da bağlı kalmaktadırlar. Durum böyle olunca hemen herkes akıllı telefonlarını konuşma dışında da yanlarından ayırmamaktadırlar; dolayısıyla telefonlar durmadan çevreye zararlı enerji yaymaktadır. En azından internete girilmesi gerekmedikçe, “mobil veri”nin kapatılmasına özen gösterilmelidir.
Ayrıca konuşma esnasında telefonu beynimize çok yakın, kulak hizasında tutmaktayız. Yakın temasla yayılan bu enerjinin beyin hücrelerine ve işleyişine zarar verdiği bugün için kanıtlanmıştır. Zorunluluk dışında sohbet amaçlı telefonla konuşmamak gerekir. Ne kadar kısa süreli konuşursak zararlı ışınlara o kadar az maruz kalırız. En azından kulaklıkla konuşmaya mümkün mertebe dikkat edilmelidir. Bunun yanında telefonu sosyal medya takibi için amaç dışı kullanmamak gerekir. Teknoloji beynin kullanılmasını azaltır. Son zamanda, ne sorulursa sorulsun özellikle gençler ve çocuklar sorunun cevabını bilgisayarda arar oldular. Bu durum özellikle beyni gelişmekte olan çocukların düşünce gücünü, öğrenme kapasitesini azaltmaktadır. Beyin çalışmazsa bir süre sonra düşünce fonksiyonu yavaşlar ve unutkanlıklar kaçınılmaz olur. Tüm bilimsel yayınlar, bunamamak için bulmaca çözmeyi, kitap okumayı ve beyin egzersizleri yapmayı tavsiye eder. Maalesef son zamanda bulmacanın bile cevabı bilgisayarda aranmaktadır. Teknolojik aletlerin, beyne fiziksel olarak yaptığı zararlar tüm dünyada ispatlanmıştır. Son zamanlarda sebep olduğu ve tedavisi şart olan diğer bir sorun da bağımlılıktır. Hatta yapılan araştırmalar teknoloji bağımlılarının sigara ve alkol bağımlılığından daha fazla sayıda olduğunu göstermektedir. Bu bağımlılık ikili ilişkileri zedelemekte, iletişimi koparmakta, boşanmalara ve iş kayıplarına sebep olmakta ve kişiyi asosyal yapmaktadır.
Herkes her yerde yanında telefon taşımakta, her yaptığını sosyal medyada paylaşmakta ve sabah kalkar kalkmaz teknolojik aletlerin başına oturmaktadır. Sigara ve alkol nasıl belli yaşa kadar yasaksa bazı teknolojik aletlerin de çocuklarda kullanımı yasaklanmalıdır; çünkü çocuklarda bağımlılığa sebep olabilmekte ve bu aletlere bağımlı kalmak beynin zeka gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bir süre sonra teknolojik aletlerden kurtulmak için merkezlerin kurulması şart hale gelecek. Günümüzün çalışma koşullarında teknolojik aletleri kullanmamak mümkün değil; fakat süreyi olabildiğince kısa tutmak bizim elimizde. Son yıllarda 24 saat yanımızdan ayırmadığımız telefonlar, içlerinde birçok teknolojik iletişim aracını da barındırmaktadır. Yanı başımızda açık olan bu telefonlar durmadan zararlı ışın yaymakta ve bize zarar vermektedir. Bu yüzden telefonu mümkün olduğunca az zaman aralıkları ile konuşma amaçlı kullanmak gerekir. Özellikle gazeteleri ve kitapları kesinlikle bilgisayardan okumamak gerekir. Mümkün olduğunca sosyal medyayı az kullanmak sağlığımız açısından önemlidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.