Bir önceki yazımda seçim barajı ile ilgili görüşlerimi yazmıştım. Yazımdan sonra genel kurulda görüşülen kanunda ilk yedi madde kabul edildi. Kabul edilen kanunla 12 Eylül ürünü yüzde 10 barajı yüzde 7’ye düşürüldü.

Bugünkü yazımda seçim güvenliği ile ilgili görüşlerimi belirteceğim.

Seçimlerde oy verme kadar önemli bir konuda seçim güvenliği meselesidir. Bizde ve genelde tüm dünyada oylar gizli verilir ama sayımlar açık yapılır. Bu kural her ne kadar bütün dünyada böyle uygulansa da bazı teokratik ülkelerde farklı sonuçlar doğurabilir. Özellikle tek partili bir sistemle yönetilen ülkelerde seçim sonuçları hep şaibeli olmuştur. Evet, bir lider seçimi kazanır ama zaten karşısında aday olmadığı için bu seçimin sonucu daima tartışmalıdır.

Seçimler bağımsız hâkimler huzurunda YSK tarafından yapılır. YSK kararları yargıya taşınamaz ve tartışılamaz. Bu kural ancak seçimler esnasında gündeme getirilir. Seçim sonuçları YSK tarafından kesin olarak açıklandıktan sonra bunu mahkeme kararıyla iptal ettirmek mümkün değildir. İptal edilecekse yine YSK eder. YSK kararları kesin ve bağlayıcıdır.

Bu konuyu neden bu şekilde açıklama gereği duydum. Çünkü daha önceki seçimlerde en kıdemli hakim YSK başkanı olurken seçimlerde yeni düzenlemeyle kıdemli hakimler arasında yeni başkan kurayla belirleniyor. Yaklaşık 70 yıldır uygulanan sistem bu kanunla değiştiriliyor.

Muhalefetin üzerinde en çok durduğu konu bu madde. Özellikle Fetö’cü hâkim ve savcıların ihracından sonra büyük bir boşluk oluştu. Bu boşluğu doldurmak için avukatlardan yeni hâkim ve savcılar alındı. Bu alınan hâkimlerin büyük çoğunluğu Ak partide görev yapan il ve ilçe başkanlarıydı

Şimdi bu hâkimler birinci sınıfa ayrılarak kıdemli oldu. İşte yeni kanunda bu hâkimler kuraya girecek ve YSK başkanı olacak.

Muhalefetin iddiası Ak Parti’ye gönüllü olarak bağlı bu hâkimlerin seçimlerde taraflı hareket edeceği izlenimidir. Tamam, halk seçimlerde oyunu kullanacak ama yapılacak olan itirazlarda kararı bu hâkimler verecek. Muhalefet yapılacak olan bu itirazların Ak Parti lehine olacağını düşünüyor. Buda seçimin güvenliğine gölge düşürür.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tamda oy verme devam ederken mühürsüz oyların kabul edilmesi bunun tipik örneğidir. Yani bir atasözümüz var; dere geçilirken at değiştirilmez. O tarihte oyun oynanırken kural değiştirildi ve sonra atı alan Üsküdar’ı geçti denildi. Hala bu konu tartışılmaya devam ediyor ama yukarıda da izah ettiğimiz gibi YSK kararları kesindir ve bağlayıcıdır. Buna itiraz sadece YSK’ya yapılır.

Bu kanun taslağında önemli bir madde de cumhurbaşkanının devletin tüm imkânlarını kullanarak seçim propagandası yapmasının önünün açılması. Bu sisteme geçmeden önce ulaştırma, içişleri ve adalet bakanları görevini bırakır, yerine tarafsız kişiler atanırdı. Bunun gerekçesi bu bakanların kendi partilerine ayrıcalık sağlamamasıydı. Gerçekten bu gerekli bir durumdu.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de genel başkanı. Bu durumda cumhurbaşkanının devletin tüm imkânlarını kullanarak propaganda yapması ve partisine oy istemesinin yolu açılıyor. Bu madde kabul edilirse CHP anayasa mahkemesine dava açacağını söylüyor ama son atamayla birlikte anayasa mahkemesinin yapısını göz önüne aldığımızda bu itirazın bir işe yaramayacağını düşünebiliriz.

Cumhur ittifakının ne olursa olsun bu seçimi kazanmak istemesini anlamak mümkün. Demokrasilerde her parti iktidara gelmek veya iktidarını korumak için mücadele eder. Bunda tartışılacak bir durum söz konusu değildir. Tartışılan konu seçimin tarafsız ve eşit bir ortamda geçmesidir. Milletin kafasında bu iktidarın ne edip yine iktidarda kalmasıyla ilgili bir öngörüsü var. Millet ittifakı bu öngörüyü değiştirmek için üst üste toplantılar yapıyor. Başarılı olurlar mı bunu seçimlerde göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.