İman hem nurdur, hem kuvvettir. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kainata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre, sıkıntılarda, belalardan, musibetlerden kurtulabilir. Tevekkeltu allallah” der! Hayat gemisinde tam bir güven içinde, hadiselerin dağlar kadar büyük dalgaları içinde seyreder ve gezer,  dolaşır. Bütün sıkıntılarını, her şeye gücü yeten mutlak ve sınırsız kudret sahibi Allah’u Teâlâ’nın yedi kudretine emanet eder. Rahatla dünyadan geçer, kabirde istirahat eder. Sonra sonsuz bitmeyen cennet mutluluğa uçabilir. Yoksa tevekkül etmezse, dünyanın ağırlıkları uçmasına değil,  belki cehennemin en aşağı tabakasına çeker. Demek; iman tevhidi, Allah’ın birliğine dayanmak. Allah’ın bütün emirlerine buyun eğmek. Dünya ve ahiret mutluluğu için gereklidir. Fakat yanlış anlama,  tevekkül sebebi bütün bütün reddetmek değildir. Belki kudret elinin perdesi, hikmetli olduğu halde ilk bakışta çirkin gibi görünen hadislerde ilahi kudreti gizleyen perde. Sebeplere teşebbüsü ise bir nevi duayı fiili; duada istenilen şeylerin sebeplerini de bizzat yerine getirmek. Duanın hareketlerimizle örtüşmesi. Yalnız Cenabi-i Hak’tan istemek ve neticeler ondan bilmek ve ona minnettar olmaktan ibarettir.

Tevekkül eden ve etmeyenin misalleri, şu hikâyeye benzer; vaktiyle iki adam hem bellerine hem başlarına ağır yükler yüklenip büyük bir gemiye bir bilet alıp girdiler. Birisi girer girmez yükünü gemiye bırakıp, üstünde oturup seyretti. Diğeri hem ahmak, hem mağrur olduğundan yükünü yere bırakmıyor. Ona denildi; ağır yükünü gemiye bırakıp rahat et. O dedi yok ben bırakmayacağım. Belki zayi olur, ben kuvvetliyim, malımı belimde ve başımda muhafaza edeceğim. Yine ona denildi; bizi ve sizi kaldıran şu emniyetli devlet gemisi daha kuvvetlidir. Daha ziyade muhafaza eder. Belki başın döner yükünle beraber denize düşersin. Hem gittikçe kuvvetten düşersin. Şu bükülmüş belin, şu akılsız başın gittikçe ağırlaşan şu yüklere takat getirmeyecek, kaptan dâhi eğer seni bu halde görse ya divanedir diye seni tardedecek yani kovacak. Ya haindir gemimizi itham ediyor, bizimle dalga geçiyor,  hapis edilsin diye emredecektir. Hem herkese maskara olursun. Çünkü ehli dikkat, dikkatli insanlar nazarlarda zaafını gösteren kibirin ve gururun ile aczi gösteren gururun ile riyayı ve zilleti gösteren yapmacılığın ile kendini halka gülünç yaptın. Herkes sana gülüyor. Denildikten sonra o çaresiz aklı başına geldi. Yükünü yere koydu üstünde oturdu. Oh! Allah senden razı olsun. Zahmetten, hapisten, maskaralıktan kurtuldum dedi. İşte ey tevekkülüz insan! Sen de bu adam gibi aklını başına al, tevekkül et. Ta bütün kainatın dilenciliğinden ve her hadisenin karşısında titremekten ve hodfuruşluktan, kendini beğenmiş,  gösterişi seven ve maskaralıktan ve ahirette yönelik mutsuzluktan,  dünyadaki sıkıntılardan,  kurtulasın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.